Harmonogram prac remontowych – czy warto?

Udostępnij na:  

 

Harmonogram, który zrobimy przed początkiem prac remontowych, pozwoli nam zachować kontrolę terminowości wykonania wszystkich robót, jak i umożliwi na zaplanowanie i skontrolowanie wydatków.

Harmonogram. Co to takiego?

Harmonogram to po prostu graficzne przedstawienie rozkładu czynności, jakie będziemy wykonywać w danym okresie. Sporządza się go w formie wykresu lub tabeli. Prawidłowo przygotowany harmonogram pozwala skrócić czas trwania prac, dzięki niemu wszelkie zadania można skrócić do niezbędnego minimum. To pozwala też na ograniczenie kosztów remontu. Podstawą do wykonania harmonogramu powinien być kosztorys, dzięki któremu zaplanujemy wszelkie wydatki, ustalimy budżet, określimy różne możliwości inwestycyjne.

Pamiętajmy o kolejności prac

Nie zawsze jest to jednak niezbędne, zwłaszcza w sytuacji, jak decydujemy się na wykonanie remontu samodzielnie. Przed zrobieniem harmonogramu powinniśmy opisać wszelkie czynności, jakie są do wykonania w domu. Bardzo ważne jest, by określić poprawną kolejność prac, i to w każdej sytuacji – gdy robimy wszystkie samodzielnie lub zlecamy zadanie firmie remontowej.

Od ogółu do szczegółu?

Przede wszystkim trzeba podzielić ogólny zakres robót na zakresy szczegółowe. Każdy rodzaj robót musi mieć określony czas konieczny do jego realizacji. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, trzeba pamiętać o kolejności robót, gdyż dzięki temu praca będzie lepsza i bardziej efektywna. Ciekawe pomysły znajdziesz też w artykule Planujemy remont: jak samodzielnie wybrać artykuły budowlane i wnętrzarskie?

screwdriver-1008965_960_720

Czy warto?

Niektóre osoby nie korzystają z harmonogramów, bo twierdzą, że nie da się wszystkiego zaplanować, a i tak mnóstwo kwestii pojawi się podczas remontu. Owszem, pojawią się, ale jak będziemy mieć harmonogram, to łatwiej będzie nad nimi zapanować i przyporządkować je do ogólnej koncepcji. Taki plan bowiem spaja całe nasze działania, to, co wtedy robimy, ma początek i koniec, jest przemyślane, łatwiej zareagować, gdy coś idzie nie tak, bo mamy odniesienie do całości. Z harmonogramem wykonuje się lepsze remonty, dlatego polecane są dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.