Jak zbudować domek na drzewie?

Udostępnij na:  

 

Nie ma zapewne osoby, która w dzieciństwie nie marzyła o budowie i posiadaniu domku na drzewie. Jeśli jesteś rodzicem i chcesz stworzyć takie miejsce dla swoich pociech, co do którego będziesz pewien, iż jest bezpieczne i nie będzie stwarzać zagrożenia ten poradnik jest dla Ciebie.

Pierwszym krokiem będzie wybór właściwego drzewa, które zapewni odpowiednią stabilność oraz widoki.  Dla domku o wymiarach 2.5 na 2.5 m. powinno ono mieć średnice minimum 0.30 m. poza wymiarami ważne jest aby było zdrowe oraz wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Przy obliczeniach matematycznych przyda się powtórka ze szkoły – aby ustalić średnicę zmierz obwód i podziel go przez liczbę π (3.14).

Po wyborze lokalizacji czas na przygotowanie ogólnego planu konstrukcji. Przy jego projektowaniu nie zapomnij uwzględnić jednej rzeczy – drzewo cały czas rośnie. Implikuje to konieczność pozostawienia w niektórych miejscach wolnej przestrzeni tak, aby zbudowany obiekt nie rozpadł się pod naporem wzrastającej rośliny. Polecam zapoznanie się z charakterystyka gatunku drzewa, które wykorzystasz jako podporę domku.

Kolejnym ważkim problemem jest wybór metody podtrzymania domostwa. Istnieją trzy najpopularniejsze rozwiązania tego problemu:

670px-Build-a-Treehouse-Step-7-Version-2

  1. Najmniej uszkadzająca drzewo i zarazem najbardziej stabilna  – budujemy dom niejako „obok” niego. dzięki temu zyskujemy dużo większe pole do manewru oraz możliwość zaprojektowania naprawdę złożonego domu.
  2. Metoda najbardziej inwazyjna czyli budowanie domku w oparciu o drzewo. Wymaga ingerencji w jego strukturę oraz naprawdę przemyślanej konstrukcji. Oznacza jednak  najbardziej tradycyjną formę znana z bajek czy seriali.
  3. Trzecia z metod, która właściwie nie ingeruje w drzewo ale w mojej opinii jest najmniej bezpieczna to powieszenie domku na drzewie na linach go podtrzymujących. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach tej metody, szczególnie co do ciężaru jaki tworzyć będą osoby przebywające wewnątrz.

Jeśli nie czujesz się na siłach aby od podstaw tworzyć domek, możesz wykorzystać jeden z gotowych obiektów ogrodowych jakie są dostępne w sklepach i zamontować go na platformie wiszącej na drzewie. W takim przypadku zbuduj podłogę z tego opisu, a następnie umieść na niej już gotową konstrukcję.

Kolejnym ważnym punktem w planowaniu będzie zastanowienie się nad metodą wchodzenia do domku. Musi ona być dostosowana do wieku oraz poziomu sprawności osób, które mają z niego korzystać. Znów do wyboru są trzy rozwiązania – najprostsze czyli zwykła drabina (można zastanowić się nad jej mocowaniem, tak aby wejście i zejście było jak najbardziej bezpieczne), drabinka sznurowa, nadająca domkowi niepowtarzalnego klimatu wymagająca jednak większej sprawności od tradycyjnej drabiny oraz najbezpieczniejsze ze wszystkich schody, które mają mało wspólnego z dziecięcymi wyobrażeniami ale uratują zapewne przed niejednym stłuczeniem.

Palącym problemem do rozwiązania jest również zgranie domku z gałęziami – można to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim możesz je wkomponować w konstrukcję tak aby czyniły ją bardziej stabilną. Ma to zalety w postaci nieniszczenia drzewa a także poprawy bezpieczeństwa i wytrzymałości domu. Prostym rozwiązaniem będzie obudowanie ich i wplecenie w ściany (pamiętając o zostawieniu wolnego miejsca na wzrost). Nie kalecz drzewa niepotrzebnie i nie wycinaj tego, czego nie musisz.

Po fazie planowania możesz przystąpić do konstruowania. Miej jednak na względzie kilka zasad bezpieczeństwa. Nie buduj domu zbyt wysoko ponieważ upadek z kilku metrów może już solidnie dać się we znaki. Domek dla dzieci może mieć tzw. „obręcz bezpieczeństwa” czyli zabezpieczenie przed wypadnięciem. Dobrym pomysłem jest również rozsypanie pod domkiem naturalnych amortyzatorów (trociny itp.) które złagodzą skutki upadku.

Następnym krokiem jest odnalezienie części drzewa gdzie gałęzie układają się w kształt litery V.  Będą Ci one potrzebne do stabilizacji całej konstrukcji. Po obu stronach wykonaj wiercenia (na około 3/8 wysokości) i upewnij się, że dziurki są na tej samej wysokości.

629px-Build-a-Treehouse-Step-13-Version-2

Następne kroki to zainstalowanie pomiędzy gałęziami dwóch bardzo wytrzymałych desek stanowiących oparcie dla całej konstrukcji. Na tychże deskach powstanie zalążek podłogi. Całość zmontuj jak na obrazkach poniżej:

670px-Build-a-Treehouse-Step-19-Version-2670px-Build-a-Treehouse-Step-20-Version-2

Konstrukcję usztywnij dwoma podporami z każdej strony tak aby domek był bezpiecznym miejscem.

670px-Build-a-Treehouse-Step-21-Version-2Kolejnym punktem jest oczywiście nabicie desek tworzących podłogę. Zalecam Ci tworzywo zabezpieczone i heblowane, a przede wszystkim jak najbardziej trwałe. Pamiętaj, że bęba się tam bawić Twoje dzieci. Następnie stwórz zabezpieczenie przed wypadnięciem. Mogą to być albo ściany pełne z wyciętymi oknami (dużo bardziej trwałe i zabezpieczające przed warunkami atmosferycznymi) bądź balustrady jak na obrazku:

670px-Build-a-Treehouse-Step-27-Version-2Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia kwestia wejścia i zejścia. Ja zalecałbym albo wkopanie w ziemię drabiny (bądź inne jej umocowanie) albo drabinkę sznurową (ale solidną). Jeśli bardzo dbamy o bezpieczeństwo możemy, w przypadku niższych konstrukcji, wybudować schody.

Dach to część wieńcząca całe przedsięwzięcie. Poza funkcjami estetycznymi ma on również na celu uchronić warunków atmosferycznych typowych dla naszego klimatu – deszczu, śniegu itp. Zniszczą one nawet najbardziej przemyślana konstrukcję.

Rady ode mnie zamkną się w dwóch kwestiach – zawsze przede wszystkim miej na względzie bezpieczeństwo oraz lekkość całej konstrukcji. Czym cięższy domek tym solidniejsze drzewo będzie potrzebne.

 PS Zdjęcia oraz niektóre pomysły zaczerpnięto ze strony – http://www.wikihow.com/Build-a-Treehouse

W Internecie można znaleźć wiele historii dotyczących budowy domku na drzewie. Nie każda kończy się happy endem, ale chyba zawsze jest przy niej mnóstwo radochy. Przeczytajcie np. tę historię, jest świetna: http://domifikacje.pl/better-life/zbudowalem-domek-drzewie/

1 komentarz do “Jak zbudować domek na drzewie?

  1. A dawniej to się domki na drzewie robiło z resztek desek, starego koca, klepanych gwoździ, a nikt nie zwracał uwagi na warunki klimatyczne. Świetna sprawa taki nowoczesny domek. Dzieciaki frajdę mają, a i nostalgia w trakcie roboty przy tym wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.