Jaki płot z drewna wybrać?

Udostępnij na:  

 

Sielski ze sztachet lub nowoczesny z paneli – płot również jest bardzo istotnym elementem otoczenia domu. Może sprawić, że całość zyska spójny charakter, jeśli tylko będzie idealnie dopasowany do pozostałych elementów przestrzennych na posesji.

Pierwszym czynnikiem, który warto rozważyć, jest materiał, z jakiego wykonany zostanie płot. Tu jednak wybór jest oczywisty, bo w Polsce najbardziej tradycyjne są drewniane płoty. Ich montaż jest o wiele łatwiejszy niż ciężkich i betonowych. Drewno jest przy tym wytrzymałe i dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne.

Dodatkowo można zaplanować różny efekt, w zależności od tego, z jakiego gatunku drewna będzie płot, a także w jakim ma być kolorze. Na płoty dobrze nadają się uniwersalne gatunki drewna, jak sosna, świerk czy modrzew. Rzadziej wykonuje się płoty z bardziej ekskluzywnych gatunków. Przemalowanie płotu jest możliwe w każdej chwili, a wybór farb do drewna i impregnatów właściwie nieograniczony.

plot-sosnowy-z-kratka-olga

Jaki płot drewniany będzie najlepszy w pobliżu domu?

Płot ze sztachet

Płot sztachetowy to klasyczne rozwiązanie, które można spotkać wokół wielu polskich domów. Idealnie uzupełnia zarówno sielskie wiejskie posiadłości, jak i miejskie rezydencje, które klimatem starają się nawiązywać do tradycyjnych wzorców. Standardowy płot ogrodzeniowy sztachetowy ma ok. 120-160 cm wysokości. Niższe (40 – 60 cm) są płotki ze sztachet stosowane w ogrodach. To wdzięczny sposób na odgrodzenie poszczególnych fragmentów działki czy kwietnika od ścieżki.

Płot sztachetowy jest uniwersalny, ponieważ poszczególne rodzaje są różnorodne, więc łatwo dopasować go do swoich potrzeb. Warto podkreślić, że przez takie ogrodzenie nie przedostaną się kury, psy czy inne zwierzęta domowe i gospodarskie. Dlatego jest to tak często wykorzystywany rodzaj ogrodzenia na wsiach i wokół miast.

Płot osłonowy

W mieście nie zawsze można zastosować klasyczny płot sztachetowy, który nie daje przecież całkowitej prywatności. W typowo miejskiej zabudowie, gdzie okna sąsiadów dzieli często zaledwie kilka metrów przestrzeni, sprawdzi się szczelniejsze rozwiązanie. Szczególnie na poziomie ulicy, gdzie w przeciwnym razie przez ogrodzenie z pewnością do ogrodu czy mieszkania zaglądaliby przechodnie.

Wysokość można dobrać indywidualnie, choć najczęściej klienci wybierają takie płoty dosięgające wysokością do 2 metrów. Kolejnym plusem jest duża ochrona przed wiatrem czy słońcem. Choć wydają się być ciężkie, większość modeli jest stworzona z gotowych paneli czy przęseł, które można połączyć w lekką, ale nieprzepuszczalną konstrukcję.

plot-modrzewiowy-sven

Płot boazeryjny

To rodzaj płotu osłonowego z drewna przypominającego boazerię. Najczęściej posiada więcej prześwitów i innych elementów dekoracyjnych, jak przepierzenia i niższe fragmenty. Pięknie wygląda, gdy pną się po nim róże. Daje prywatność, ale nie izoluje całkowicie od otoczenia.

Płot myśliwski

To rodzaj krzyżakowego ogrodzenia sięgającego do kolan lub nieco wyżej. Nie zasłania widoku ani nie wprowadza niepotrzebnych ogrodzeń, a jedynie zapewnia ochronę przed zwierzętami żyjącymi dziko, jak i gospodarskimi. Jego stawianie jest proste i wyjątkowo szybkie, więc świetnie służy do oddzielania pól czy innych większych terenów, szczególnie tych położonych pod lasem.

To oczywiście nie wszystkie dostępne rodzaje płotów. Więcej modeli można zobaczyć a stronie https://ogrodosfera.pl/drewniane-ploty-ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.