Jak wykonać podłogę drewnianą?

Udostępnij na:  

 

Drewniane podłogi były znane już kilkadziesiąt lat temu. Na przestrzeni kolejnych lat traciły na wartości, stawały się coraz mniej popularne, ale teraz wracają i są coraz częściej wybierane. Dlaczego podłoga drewniana jest obecnie tak chętnie wybierana? 

Jest to doskonała alternatywa dla wszelkich paneli, które niestety nie są aż tak trwałe jak wspomniany rodzaj podłogi. Ponadto trzeba zauważyć, że podłoga drewniana jest bardzo uniwersalna – można ją zastosować w niemal każdym wnętrzu niezależnie od stylu. Wykonanie i położenie podłogi drewnianej nie jest jednak wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Co więc warto wiedzieć?
Istotne jest zastosowanie odpowiedniej wielkości legarów do podłogi z drewna. Najmniejsza szerokość legarów, która stosowana jest to 5 centymetrów, z kolei ich wysokość powinna być, co najmniej 2 centymetry większa niż izolacja. Nie bez znaczenie jest długość legarów, które również powinny być dokładnie dopasowane. Konieczne jest także ustawienie odpowiedniego rozstawu pomiędzy kolejnymi legarami.

Powszechnie uważa się, że najlepiej, jeżeli tą kwestią zajmują się specjaliści, ponieważ niedopatrzenie, nawet najmniejsze może sprawić, że podłoga zostanie źle położona. Znacznie łatwiejszą czynnością jest już samo ułożenie desek, które nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, to warto całość wykonania podłogi drewnianej zlecić specjaliście, który zrobi to najlepiej.

Przed wyborem desek, które mają być przeznaczone na wykonanie podłogi warto je dokładnie obejrzeć – jeżeli posiadają jakieś skazy typu sęk, najlepiej je od razu odrzucić, aby nie uszkodziły się podczas układania. Ponadto dobrze jest wybierać podobne wzory słoi na deskach. Drewno na podłogę można wybrać z tartaku, wtedy mamy możliwość wyboru i przeanalizowania każdej deski. Trzeba pamiętać również, że drewniana podłoga powinna być co kilka lat odnawiana, ponieważ warstwa lakieru, która została położona przed jej przymocowaniem nie jest aż tak wytrzymała, aby jej nie zetrzeć przez ciągłe użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.