Jakie prace należy wykonać przed układaniem parkietu

Udostępnij na:  

 

Po pewnym okresie regresu powraca się coraz śmielej do drewnianej podłogi w domach. Jednym ze sposobów jest ułożenie parkietu, który może przybrać różne motywy dekoracyjne i być skonstruowany z różnej grubości desek. Zanim jednak będziemy się cieszyć z posiadania pięknej podłogi, musimy odpowiednio przygotować podłoże.

Wybór

Parkiet może występować w dwóch zasadniczych odmianach, które różnią  się metodą ułożenia. Parkiet przyklejany – występuje w formie pojedynczych klepek lub płytek mozaikowych. Parkiet zestawiany, to natomiast tzw. podłoga pływająca, w której elementy łączone są ze sobą za pomocą pióra i wypustów. Do tego można zdecydować się na różne kształty, m.in. jodełkę czy kwadraty. Drewno może również być z wielu różnych gatunków, zarówno surowe, jak lakierowane, krajowe lub egzotyczne.

Brak wilgoci

Trzeba pamiętać, że drewno jest wrażliwe na wilgoć i wahania temperatur. Odradzane jest układanie parkietu w pomieszczeniach wilgotnych i źle ogrzewanych. Drewno przeznaczone na podłogę musi być również dobrze wysuszone. Zaleca się mierzenie wilgotności podłoża i parkietu (podłoże maksymalnie 2%, drewno – około 9%).

Drewno chłonie wilgoć, jak gąbka i w przyszłości mogą powstać w podłodze szczeliny, które można zniwelować jedynie po gruntownym remoncie, co jest pracochłonne i uciążliwe. Przed rozpoczęciem prac parkiet powinien być również umieszczony na 48 godzin w pomieszczeniu, w którym zostanie położony.

drewniana podłoga

Przygotowanie podłoża

Parkiet układamy wyłącznie na płaskim i stabilnym podłożu. W przypadku podłogi cementowej, powierzchnię odkurzamy i w razie potrzeby wykańczamy zaprawą wyrównującą. Dodatkowo dobrze zagruntować podłogę odpowiednim środkiem.

Jeżeli chcemy ułożyć parkiet na starej podłodze drewnianej, należy nasączyć ją środkami owadobójczymi i grzybobójczymi. Dobijamy lub wymieniamy wypaczone deski oraz klepki i szlifujemy cykliniarką.

Natomiast jeżeli jest to posadzka z płytek ceramicznych, wszystkie obluzowane elementy usuwamy i ubytki uzupełniamy zaprawą. Podłoże oczyszczamy również roztworem detergentu i pokrywamy warstwą gruntującą. Całość powierzchni następnie należy wyrównać i wykończyć cienką warstwą zaprawy.

Innym sposobem w przypadku podłoża bardzo zniszczonego i niestabilnego, jest położenie płyt OSB lub paździerzowych, łączonych wypustami i przymocowanych do belek stropowych.

Na tak przygotowaną podłogę możemy rozpocząć układanie parkietu. Będziemy wtedy mieli pewność, że powierzchnia, na której się znajduje jest równa i stabilna, co ułatwi nie tylko prace, ale będzie także istotne w trakcie codziennego użytkowania.

1 komentarz do “Jakie prace należy wykonać przed układaniem parkietu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.