Remont mieszkania – montaż ogrzewania podłogowego

Udostępnij na:  

 

Remont mieszkania to szereg różnych czynności, a każda z nich wymaga odpowiedniego namysłu i solidnego przygotowania. Szczególnie jest to ważne w przypadku instalacji jak montaż ogrzewania podłogowego.

 

Jeśli zrobimy to źle, sprawimy sobie niepotrzebne kłopoty już po remoncie, gdy trzeba będzie zrywać podłogę, by dostać się do źródła usterki. Nie dopuśćmy do tego, wykonajmy montaż, jak należy!

 

Przede wszystkim liczy się kolejność prac. No więc od czego zaczynamy?

Każda dobrze wykonana instalacja zaczyna się od projektu, nie inaczej jest w tej sytuacji. Zdecydowanie ułatwia ona pracę wykonawcy, a jednocześnie minimalizuje ryzyko popełnienia przez niego błędu.

 

Kluczowa jest jednak poprawność projektu, od tego wszystko się zaczyna i do tego będziemy wracać, gdy coś pójdzie nie tak. Mawia się, że ogrzewanie podłogowe wykonuje się “na mokro”.

 

Co to właściwie oznacza? Po prostu układamy na rurach lub kablach wylewkę betonową, więc – jak wspomnieliśmy we wstępie – źle wykonane może wymagać zniszczenia podłogi.

 

Przygotowanie podłoża – gwarancja dobrze wykonanego ogrzewania

W tym samym sensie bardzo ważne jest, aby dokładnie przygotować podłoże. Oznacza to, że musi być idealnie poziome, perfekcyjnie wyrównane.

Płyty izolacji termicznej muszą do niego przylegać na całej powierzchni, w przeciwnym razie może dochodzić do pękania kolejnej warstwy, w tym przypadku jastrychu.

 

ogrzewanie podłogowe

 

To w konsekwencji prowadzi do innego nieszczęścia, do pękania rur w miejscu załamania wylewki. W tym miejscu warto wspomnieć, że kable elektryczne charakteryzują się większą elastycznością. Jak więc wykonujemy ogrzewanie podłogowe elektryczne, to takie kłopoty występują raczej sporadycznie.

 

Jak wykonać izolację brzegową?

Niezbędna jest dobrze wykonana izolacja brzegowa, którą instalujemy wzdłuż ścian. Najważniejsze jest to, że ogranicza straty ciepła, ale jednocześnie pochłania naprężenia, jakie powstają w wyniku rozszerzania i kurczenia się podłogi przez zmianę temperatury.

 

Taką izolację wykonuje się z płyt identycznej grubości, co izolację poziomą, jej wysokość zaś musi równać się wysokości wylewki betonowej. Jest bardzo łatwy sposób na zrobienie izolacji brzegowej – z pianki polietylenowej, która jest sprzedawana jako specjalne taśmy samoprzylepne.

 

Układamy izolację, czyli prawie koniec…

W dalszej kolejności układamy izolację cieplną na podłodze. Możemy zrobić to na dwa sposoby – albo położyć wełnę mineralną usztywnioną żywicami, abo sztywne płyty styropianowe.

Żeby polepszyć i przyspieszyć prace, można zastosować płyty izolacyjne przyklejone do folii, jakie są specjalnie skonstruowane do ogrzewania podłóg. Są rozwijane z rolki, więc praca naprawdę przebiega szybciej i sprawniej.

 

Na folii znajduje się nadrukowana siatka, która pomaga w precyzyjnym ułożeniu i zamocowaniu rur. Należy uważać, aby nie pozostawić szczelin między układanymi płytami, bo może się tam dostać beton. Żeby do tego nie dopuścić, najlepiej jest skleić je taśmą izolacyjną.

 

Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć izolację przed zawilgoceniem. W tym celu powinniśmy osłonić ją od góry folią polietylenową, najlepiej o grubości 0,2 mm lub folią aluminiową. Jeśli wykonujemy ogrzewanie na gruncie izolację przeciwwilgociową układajmy również pod izolacją cieplną.

 

parkiet

 

Jak więc widać, montaż nie jest specjalnie trudny, a jeśli zachowamy kolejność prac, to nie musimy obawiać się przykrych niespodzianek. Warto zainwestować w takie ogrzewanie, bo ma liczne zalety. Przede wszystkim jest niewidoczne, co sprawia, że nie musimy oglądać grzejników na ścianach czy podłodze.

 

Umożliwia to jeszcze lepszą aranżację wnętrz. Ponadto, ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu, nie tylko tam, gdzie zainstalowany jest grzejnik, a to zapewnia komfort każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.