Wybierz materiał najlepszy dla domu

Udostępnij na:  

 

Każdy projekt domu zawiera listę materiałów, z jakich zostanie postawiony. W dobie dostępu do różnorodnych materiałów budowlanych inwestorzy często pragną zmienić technologię, by wybrać tą, którą uważają za właściwą.

Jakie mamy możliwości?

Do budowy ścian zewnętrznych wykorzystuje się przede wszystkim cegły, pustaki ceramiczne, bloczki wapienne, bloczki betonowe, bloczki keramzytowe ale też czasami drewniane bale.

Każdy materiał charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego przed wyborem właściwego warto jest poznać bliżej ofertę rynkową.

Dla przykładu: materiał, jakim jest beton komórkowy charakteryzuje się słabą izolacyjnością akustyczną, słabą wytrzymałością na ściskanie, jest odporny na ogień, łatwy w obróbce i wydajny ze względu na wymiary pustaków.

Drewniane bale natomiast już od jakiegoś czasu zyskują popularność. Doceniane są ze względu na zdrowy, ciepły, a nawet energooszczędny charakter. Dom z bali spokojnie nadaje się do całorocznego zamieszkania, choć wiele osób wykorzystuje go wyłącznie w celach rekreacyjnych, w sezonie wiosna-lato.

Wybór materiału, z którego powstanie nasz dom nie jest naszym jednym problemem. Bowiem do innych prac, w tym również wykończeniowych, musimy zakupić kolejne produkty budowlane.

Jeśli chodzi o materiały izolacyjne, dostęp mamy między innymi do takich produktów jak: wełna mineralna i szklana, styropian.

Do zabudowy poddasza można użyć płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, płyt MDF lub inne płyty na bazie drewna.

W przypadku materiałów malarskich i okładzinowych producenci oferują nam farby, płytki ceramiczne, płytki kamienne i wiele innych.

Trudno jest wymienić wszystkie oferowane przez producentów materiały do domu, bo jest ich naprawdę dużo. I co raz na rynku pojawiają się nowe, wykazujące lepsze parametry. Przykładem są płyty gipsowo-kartonowe. Choć materiał ten znany jest od wielu lat, tak naprawdę nie od tak dawna dostępne są różne odmiany tej płyty, czyli płyty mające zwiększoną odporność na ogień, wilgoć czy uderzenia. Gips, który stanowi jeden ze składników tych płyt, jest uznawany za materiał zdrowy i ekologiczny. Produkty wykonane z niego są w sposób naturalny regulują wilgotność w pomieszczeniu, są odporne na grzyby i pleśń i mają niższą niż inne materiały budowlane promieniotwórczość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.