Najczęściej popełniane błędy przy budowie schodów

Udostępnij na:  

 

Najczęściej popełniane błędy przy budowie schodów

Wykonanie schodów wewnętrznych w domu jest czynnością wymagającą ogromnej precyzji, doświadczenia i właściwych narzędzi. Chodzi przecież nie tylko o dobry wygląd, ale również o wygodę korzystania, a nawet bezpieczeństwo. Dlatego warto jest zainwestować w dobry projekt oraz nadzorować jego wykonanie.

Schody są elementem wykończenia domu, który nie może być wykonany niedbale. Zazwyczaj są na tyle widoczne, że wszelkie niedoskonałości w ich wykonaniu widoczne są jak na dłoni. Każdy taki defekt pogarsza dodatkowo komfort ich codziennego użytkowania.

Częstym błędem w wykonaniu schodów są stopnie o różnej wysokości. Jest to o tyle poważny problem, że może być niebezpieczny dla dzieci czy osób starszych. Chodząc po tak wykonanych schodach możemy się potknąć i w konsekwencji zrobić sobie krzywdę. Praktycznie błąd ten wygląda tak, że pierwszy lub ostatni stopień mają inną wysokość. Może to wynikać z niedbałego wykonania lub być efektem wadliwego projektu lub zmiany grubości stropu.

Kolejnym problemem z jakim często się spotykamy w przypadku schodów, są zbyt strome stopnie. Wysokość stopni powinna oscylować między 14 a 19 cm. Najbardziej optymalnym parametrem jest wysokość 15 centymetrów – stopnie o takiej wysokości będą z pewnością bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Najnowsze trendy wnętrzarskie bardzo często dążą do minimalistycznych rozwiązań. Przejawia się to również w projektach schodów. Barierki są coraz częściej pomijane lub ograniczają się jedynie do poręczy, która nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa.  W przypadku stopni czasem moda również bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Coraz częściej bywają wykończone gładkimi, śliskimi powierzchniami, które owszem wyglądają efektownie, ale mogą być niebezpieczne.

Decydując się na schody, warto zastanowić się nad komfortem użytkowania przez wszystkich domowników. W przypadku gdy ktoś z rodziny ma lęk wysokości, schody ażurowe mogą okazać się nienajlepszym rozwiązaniem.

Wykonując schody w domu warto jest znaleźć optymalną granicę między walorami estetycznymi a funkcjonalnymi. Pozwoli nam to uniknąć np. pięknych ale wadliwych, a co za tym idzie, nawet niebezpiecznych schodów.

Jeśli szukacie praktycznych porad możecie je znaleźć na http://www.castorama.pl/forum

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.