Jak zbudować antresolę

Udostępnij na:  

 

Często zastanawiamy się jak rozciągnąć przestrzeń naszego mieszkania tak aby zyskać dodatkową powierzchnię. Niestety mieszkania nie są z gumy i nie jesteśmy w stanie rozciągnąć ich nawet o kilka centymetrów. Spójrzmy zatem w górę! Sprytnym rozwiązaniem na dodanie paru metrów do mieszkania jest właśnie budowa antresoli.

Antresola jest dodatkowym „pomieszczeniem” wydzielonym w przestrzeni lokalu, nie stanowi jednak odrębnej kondygnacji.  Jest to doskonałe rozwiązanie dla mieszkań lub domów o niewielkiej powierzchni użytkowej, ale o wysokich stropach. Wykonanie antresoli pozwala nie tylko zyskać dodatkową powierzchnię, ale także urozmaica wnętrze i nadaje mu nietuzinkowy charakter.

Konstruując antresolę musimy zadbać o właściwy dobór materiałów i wykonanie. Ważna jest tu nie tylko estetyka, ale również bezpieczeństwo domowników, którzy będą korzystać z dodatkowo uzyskanej przestrzeni. Konstrukcja antresoli najczęściej przylega do ściany i jest podparta słupami. Do wykonania elementów konstrukcyjnych wykorzystuje się najczęściej metal i drewno. W zależności od rodzaju konstrukcji, grubość antresoli wynosi około 20 cm. Aby w pełni swobodnie się poruszać antresola powinna mieć wysokość ok 2,2 m. Podobną wysokość należy zachować pod spodem. Sumując te wartości, widzimy, że aby stworzyć dwie pełnowartościowe przestrzenie, kondygnacja powinna mieć wysokość około 4,6 m.

Nie oznacza to jednak, że w niżej sklepionych lokalach nie możemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie. W przypadku gdy pomieszczenie, w którym planujemy antresolę nie jest tak wysokie możemy zdecydować się na konstrukcję o zróżnicowanej wysokości poziomów. W górnej części można np. zaaranżować sypialnię lub garderobę. W takim wypadku wysokość górnej części antresoli może mieć ok 1,9 m. Dolna część, aby w pełni swobodnie z niej korzystać, powinna mieć wysokość 2,2 m. Może ona zostać urządzona na miejsce do pracy lub aneks wypoczynkowy.

Wielkość i kształt pomieszczenia, w którym planujemy antresolę, determinuje jej formę i układ. Trzeba pamiętać o tym, że na piętro antresoli muszą prowadzić schody. Ciekawie dobrane  np. kręte, wsparte na słupie lub zabiegowe mogą dodatkowo podnieść estetykę pomieszczenia. Jeśli nie mamy jednak miejsca na schody możemy w ich miejsce wstawić drabinę.

Budowa antresoli pozwala na zwiększenie przestrzeni oraz na jej funkcjonalne zagospodarowanie. Aby nasza konstrukcja była nie tylko funkcjonalna, ale i bezpieczna, warto zasięgnąć opinii fachowców.

Ciekawe rozwiązania i porady możecie znaleźć na http://www.castorama.pl/forum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.