Jak montować półki?

Udostępnij na:  

 

Istnieją takie czynności w naszym domu czy mieszkaniu, które bez problemu możemy wykonać sami, pod warunkiem otrzymania prostej instrukcji. Zdecydowanie do takich zadań należy między innymi montaż półek.

Nie jest to zajęcie trudne, warto jednak wiedzieć jak się do tego zabrać. Przede wszystkim konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca do zamontowania półki. Dobrze jest upewnić się wcześniej, że w miejscu, w którym ma zawisnąć półka nie znajdują się żadne kable, zwłaszcza elektryczne, z którymi kontakt byłby dla nas bardzo niebezpieczny, zwłaszcza podczas wiercenia otworów. Montując półkę ścienną warto użyć wiertarki udarowej, jeżeli takiej nie mamy, to praca będzie znacznie utrudniona.

Warto wcześniej dobrze odmierzyć miejsca, w których mają znajdować się otwory i zaznaczyć sobie je na przykład ołówkiem. Dzięki takiemu odmierzeniu będziemy mieć pewność, że półka będzie wisiała równo. Należy zaznaczyć, że półki mają różny kształt i rozmiar w związku z czym ilość wsporników, na których będzie opierała się półka powinna zależeć od jej wielkości, ale również od planowanego obciążenia – należy pamiętać by nie było ono zbyt duże.

Zastosowanie zbyt małej ilości wsporników może skutkować tym, że półka nie wytrzyma obciążenia i zerwie się. Ważnym aspektem jest również długość kołków czy śrub, na których mocowana jest półka. Nie mogą być one zbyt krótkie, ponieważ obciążenie na przykład w postaci książek może również sprawić, że ciężar wyrwie półkę ze ściany. Podczas wiercenia otworów warto zwrócić uwagę również na grubość wiertła. Należy dobrać je do wielkości kołków czy wkrętów, na których będzie opierała się konstrukcja.

Jeżeli otwory te będą zbyt duże to wkręty będą zamontowane luźno, a to sprawi, że półka nie będzie się trzymała. Warto podczas montowania półki korzystać z wszelkich pomocy, które ułatwiają pracę. Poziomica pozwoli nam na wspomniane wcześniej równe dopasowanie półki do ściany. Na rynku dostępne są również specjalne pojemniczki montowane do wiertarki, które pozwalają na wyłapanie okruszków wierconej ściany, dzięki czemu po montażu będzie czysto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.