Domy z bali we współczesnej architekturze mieszkaniowej

Udostępnij na:  

 

Drewno znajduje zastosowanie w architekturze od czasów historycznych. Przez długi czas było głównym materiałem budulcowym wznoszonych obiektów, po czym na przestrzeni wieków zaczęło być zastępowane innymi materiałami. We współczesnej architekturze znajduje zastosowanie do konstrukcji więźby dachowej, schodów oraz jako materiał wykończeniowy. Ostatnio wraca jednak do łask jako główny materiał budulcowy, stanowiąc alternatywę dla domów murowanych.

 

Przywiązanie do polskich tradycji budowlanych sprawia, że coraz większa liczba inwestorów interesuje się projektami domów z bali. Drewniane domy kojarzą się z wiejskim, górskim krajobrazem, przytulnym klimatem i ciepłem domowym. Często jednak są kojarzone z domkami sezonowymi, letniskowymi i nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dom z bali może być z powodzeniem użytkowany przez cały rok. W istocie ich konstrukcja odznacza się dużą wytrzymałością, a stopień izolacyjności jest wysoki. Ponadto mogą być wyposażone we wszystkie niezbędne do życia instalacje, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, by mieszkać w nich cały rok.

Projekty domów z bali extradom2

W celu nawiązania do tradycji budowlanych, domy z bali najczęściej przybierają bardzo proste formy. Zazwyczaj są to obiekty parterowe z poddaszem użytkowym, kryte dwuspadowym dachem, o łącznej powierzchni użytkowej nie przekraczającej 150m2. Niemniej jednak by sprostać potrzebom inwestorów, dostępne są projekty domów z bali o większej kubaturze, kryte dachami wielospadowymi, bądź kopertowymi, podpiwniczone czy też wyposażone w garaż.

 

Dom z bali to świetna okazja, by dostosować się do lokalnego kontekstu, w przypadku gdy inwestor decyduje się na budowę w obszarze wiejskim lub górskim. Może stanowić uzupełnienie otaczającego krajobrazu i nie kolidować z nim. Jest świetnym pomysłem dla ludzi, którzy przedkładają tradycyjne rozwiązania estetyczne nad nowoczesne. Domy z bali wykańczane są w drewnie również od środka, co pozwala na aranżację przyjaznego i ciepłego wnętrza.

 

Kolejną zaletą domów z bali jest komfort ich użytkowania. Drewno jest materiałem naturalnym i zdrowym, a tym samym przyjaznym człowiekowi. Stwarza sprzyjający mikroklimat we wnętrzu, korzystny również dla ludzi cierpiących na alergię. Ponadto pozytywnie wpływa na komfort psychiczny użytkowników, jako że kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem. Nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania jest również jego dźwiękoszczelność, gdyż pochłania do 90% hałasów z zewnątrz.

Projekty domów z bali extradom2

Proces budowy domu z bali jest krótszy niż w przypadku standardowych domów murowanych, gdyż nie wymaga przerw technologicznych (np. na schnięcie i osiadanie betonu). Niewątpliwie zaletą jest też fakt, że w łatwy sposób można je przebudowywać. Roboty budowlane przy wznoszeniu domów z bali są czyste i nie wymagają żmudnego porządkowania placu budowy.

Projekty domów z bali extradom2

Domy z bali stanowią świetną alternatywę dla domów murowanych. Nie tylko ich nieodparte walory estetyczne i komfort użytkowania, ale również prostota i stosunkowo krótki czas budowy sprawiają, że rośnie zainteresowanie inwestorów tego typu projektami. Są świetnym przykładem na to, jak tradycyjna technologia może znaleźć zastosowanie we współczesności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.