Domy z bali – zastosowanie tradycyjnego budulca we współczesnym budownictwie mieszkaniowym

Udostępnij na:  

 

Drewno jest naturalnym, przyjaznym człowiekowi materiałem, wykorzystywanym w budownictwie praktycznie od zawsze. Początkowo było podstawowym budulcem, lecz na przestrzeni wieków stopniowo zastępowały je inne materiały. We współczesnej architekturze mieszkaniowej drewno wykorzystywane jest głównie do konstrukcji więźb dachowych, schodów, a także jako elegancki i trwały materiał wykończeniowy. Ostatnimi czasy wraca jednak do łask jako podstawowy materiał budulcowy w budownictwie mieszkalnym. Domy z bali cieszą się coraz większą popularnością jako tradycyjny zamiennik domów murowanych.

 

Pod względem posadowienia, domy z bali praktycznie nie różnią się od domów budowanych. Jedynie przekrój ich ławy fundamentowej może być nieznacznie mniejszy, gdyż lekka, drewniana konstrukcja nie generuje tak dużych obciążeń jak standardowy mur. Ściany fundamentowe domu z bali powinny być starannie zaizolowane, w tym celu należy zastosować izolację termiczną, również po wewnętrznej ich stronie. Dom z bali, podobnie jak dom murowany, może być podpiwniczony. Buduje się w tym celu strop drewniany na poziomie parteru.

 domy z bali

Drewnem budulcowym domów z bali jest w Polsce głównie drzewo iglaste pozyskiwane z sosny, modrzewia i jodły. Buduje się z drewna suchego, którego wilgotność wynosi 14-19%, jak również z drewna zielonego, którego wilgotność przekracza 19%. Najbardziej wartościowe jest drewno pozyskiwane zimą, gdyż drzewa nie generują wtedy soków. Zanim drewno zostanie wykorzystane do budowy, musi zostać odpowiednio obrobione. Podstawowym procesem jest struganie, w celu pozbycia kory i wygładzenia powierzchni. Następnie poddaje się je suszeniu, a później parowaniu, które eliminuje grzyby i ich zarodniki oraz insekty. Bardzo ważna jest również impregnacja drewna, która zapewnia mu ochronę i trwałość

Do budowania stosuje się zarówno bale o cienkich przekrojach (5cm, 7cm lub 9cm), które wymagają zastosowania izolacji z wełny mineralnej, jak i bale grube (20cm, 25cm lub 30cm), które nie wymagają dodatkowej izolacji. Wyróżniamy bale pełne – z drewna o znacznych przekrojach i bale klejone z drewna o małych przekrojach. Bale pełne mogą mieć różne przekroje – okrągłe, dwustronnie zaokrąglone, jednostronnie zaokrąglone, bądź obustronnie ścięte. Do budowy ścian stosuje się konstrukcję wieńcową, w której bale połączone są w węgłach (narożach) na tzw. zamek z ostatkami (wystającymi poza obrys budynku fragmentami), bądź bez nich. Bale układa się na sobie poziomo na drewnianej podwalinie, która sprowadzona jest do fundamentu. Między nimi stosuje się folię paroizolacyjną. Dla usztywnienia ściany z bali, łączy się je za pomocą drewnianych kołków – dybli. Na zwieńczeniu ściany z bali montuje się belkę oczepową, która wspiera strop lub krokwie (w zależności od rodzaju poddasza).

 domy z bali

Podłoga na gruncie w domach z bali budowana jest standardowo z legarów, między którymi stosuje się wełnę mineralną. Od spodu konstrukcję ochrania izolacja przeciwwilgociowa, od wierzchu folia paroizolacyjna. Strop nad parterem wykonuje się w lekkiej konstrukcji drewnianej, bądź z bali. Często rezygnuje się z pełnego sufitu od spodu, w celu ekspozycji drewnianej konstrukcji, bądź jej części, co podnosi walory estetyczne wnętrza. Dom z bali wieńczy się dachem wspartym na więźbie dachowej, dobranej odpowiednio do rozpiętości budynku. Kształt i pokrycie dachu są dowolne, w zależności od preferencji inwestora.

Domy z bali stanowią świetną alternatywę dla standardowych domów murowanych. Drewno, jako materiał budowlany jest nie tylko lekkie, wytrzymałe, ale również odznacza się wysokim stopniem izolacyjności. Ponadto jest materiałem zdrowym, ekologicznym, o wysokich walorach estetycznych, co zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.