Cechy dobrego młotka ślusarskiego bądź budowlanego.

Udostępnij na:  

 

W pierwszym wpisie poświęconym wyborowi tego narzędzia omówiłem podstawy, na które należy zwracać uwagę przy doborze młotków – z czego powinien on być zrobiony, jakie oznaczenia posiadać aby był bezpieczny dla użytkownika, a także na jakie rozwiązania warto spojrzeć łaskawszym okiem.

Dziś omówię konkretne typy związane z rożnymi rodzajami prac:

Młotki ślusarskie

Za najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane uznaje się młotki ślusarskie. W klasycznej formie są to po prostu połączenia drewnianego trzonka zamocowanego w oczku obucha, który jest odkuty. Naprawdę duże firmy mają w swoim asortymencie również młotki tego typu z tworzywa sztucznego, a rękojeść pokrywają antypoślizgową powłoką.

Budowa młotka ślusarskiego

Rąb to zaokrąglony wąski koniec obucha, który służy do wstępnego wbicia małego gwoździa. Koniec przeciwległy, zazwyczaj kwadratowy, służy do wykorzystywania pełnej siły czyli dobijania lub naprawdę dużych gwoździ. Podstawowa klasyfikacja młotków stolarskich opiera się na wadze obucha, a nie jego rozmiarach. Rozpiętość to od 200 gram do 2 kilogramów ale do użytku domowego najbardziej odpowiednie są od 300 do 500 gram.

Jeśli więc masz do wykonania jedynie drobne prace przydomowe w zupełności zadowoli Cie młotek z drewnianym trzonkiem. W przypadku gdy dysponujesz nieco większym budżetem warto zainwestować w rękojeść z tworzywa sztucznego, aby w pełni cieszyć się komfortem pracy.

W tym miejscu warto również wyjaśnić czym jest tak zwany „przybitnik” czyli ciężki młotek ślusarski pomiędzy 5 a 10 kilogramów. Charakteryzuje się on starannie hartowanym obuchem ze stali o wysokiej jakości. Tak długi trzonek służy do usprawnienia pracy dwoma rękoma potrzebnej na przykład podczas prac rozbiórkowych, wbijaniu podpórek do drzew czy montowaniu ogrodzenia.Hammer-201100278291

Młotek budowlany (młotek ciesielski)

Jak sama nazwa wskazuje wspierają one wykonywanie rozmaitych prac budowlanych. Najczęściej stosowanym jest oczywiście młotek ciesielski, dający się łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznemu kształtowi. Jego obuch wykończony jest z jednej strony lekko wypukła bądź okrągła powierzchnia do wbijania, a druga to dwa pazury (jeden krótszy). Dłuższy z nich, zwany dziobem, służy do przyciągania desek. Pomiędzy nimi znajduje się klinowe wcięcie, dzięki któremu z łatwością usuwa się gwoździe.

Modyfikacja tego rodzaju młotka są dwa łukowato zakończone pazury równej długości, na końcu spłaszczone, co pozwala na lepsze usuwanie gwoździ małych rozmiarów. W takim układzie jego koniec przeciwległy jest zazwyczaj lekko wypukły i okrągły.

Ciekawostka są te narzędzia, które wyposażono w we wpust z magnetycznym uchwytem („trzymak”).  To właśnie on przytrzymuje gwóźdź co pozwala na wbijanie go jedną reką, zamiast standardowo, oburącz.

8559722063_3b993ae8aa_h

W kolejnym wpisie scharakteryzuje pozostałe typy młotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.