Dobra siekiera – jaką siekierę kupić? Część II – typy siekier

Udostępnij na:  

 

W zależności od zastosowań wyróżnia się różne typy siekier.  Która z nich pomoże w jakich pracach? Jaką siekierę wybrać aby nie zniszczyła się po kilku użyciach? I wreszcie najważniejsze – jak nie przepłacić? Na te pytania postaram się odpowiedzieć drugiej części poradnika „Dobra siekiera – jaką siekierę kupić?” poświęconego typom siekier.

Niniejsze zestawienie nie obejmuje nazw regionalnych jak „siekiera tarnowska” czy „toporek serbski”. W obrocie handlowym (ze względu na budowę, która objaśniono tutaj)używa się zazwyczaj następującego podziału na siekiery:

  1. Merliny
  2. Toporki
  3. Rozłupujące
  4. Siekiery z racicą
  5. Siekiery dwustronne
  6. Karczowniki
  7. Kempingowe (turystyczne)
  8. Uniwersalne
  9. Ciesielskie

Merliny to „siekieromłoty” gdzie zamiast obucha znajduje się młotek. Dobre rozwiązanie dla warsztatów ciesielskich oraz rozłupywaniu pni bądź wbijaniu słupów w ziemię.

Toporki to większe siekiery kempingowe – długość trzonka od 50 do 60 centymetrów, a waga to mniej niż jeden kilogram. Atutami jest lekkość i poręczność co oznacza, iż są idealnymi narzędziami do drobnych prac przy domu. Występują w różnych odmianach np. „serbski” z ostrzem jak tasak do obróbki mięsa.

Siekiery rozłupujące są stworzone z myślą o przygotowaniu drewna na opał. Cecha charakterystyczna jest specyficzna, masywna i krótka głowica, ważąca około 4 kg. Długi trzonek, krótka głowica o specyficznym kształcie powodują, iż nawet nie do końca przecięte drewno rozsuwa się na boki.

Siekiery z racicą to narzędzie ciesielskie, które posiada zakończenie z zagięciem i szczeliną pozwalające na bezproblemowe usuwanie gwoździ.

Siekiery dwustronne mają dwa identyczne ostrza pozwalające na kontynuowanie pracy w przypadku stępienia się jednego z nich. Popularne w leśnictwie przy karczowaniu lasu – przywędrowały z Ameryki Północnej.

Karczowniki to inne określenie słowa maczeta. Wyglądają jak długi, mocno wygięty nóż dzięki czemu łatwo karczuje się nimi zarośla, krzewy czy obcina małe gałęzie.

Siekiery kempingowe – to małe i bardzo lekkie narzędzia do pół kilograma. Służą do cięcia bardzo drobnych gałęzi na ognisko oraz lekkich prac ogrodowych.

Siekiery uniwersalne służą do wszelkich prac. Niestety ta uniwersalność przypłacają faktem, iż nie są wyspecjalizowane w żadnym kierunku. Najbardziej użyteczne dla większości użytkowników.

Siekiery ciesielskie, jak sama nazwa wskazuje, są niezwykle ostre i precyzyjne czego wymagają tego typu prace. Charakteryzują się szlifem ostrza pod niskim kątem.

Przed zakupem przemyśl więc do jakich prac maja służyć, a następnie dokonaj wyboru. Najtańsze rozpoczynają się jjuz od 25 złotych, a cena specjalistycznych, z bardzo dobrych gatunkowo materiałów, sięgają 400-500 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.