Kosiarka do trawy spalinowa – jak wybrać właściwy model?

Udostępnij na:  

 

Kosiarkę ogrodową kupujesz zazwyczaj raz na całe życie. Warto więc dokładnie przemyśleć swój wybór i porównać różne modele dostępne na rynku. Dziś podpowiadam, czym kierować się, wybierając kosiarkę spalinową.

Parametry kosiarki – co uwzględnić, kupując sprzęt

Wybierając kosiarkę spalinową, uwzględnij wielkość trawnika, który chcesz kosić, ukształtowanie i zagospodarowanie terenu oraz częstotliwość koszenia. Zastanów się też, w jaki system cięcia kosiarka ma być wyposażona. Jeśli kosisz wysoką i grubą bylinę, wybierz kosiarkę z wyrzutem bocznym. Do często koszonego trawnika zastosuj natomiast kosiarkę z rozdrabnianiem. Posiekana trawa posłuży jako naturalny nawóz i sprawi, że trawnik zawsze będzie wyglądał świeżo. Jeśli po koszeniu, nie masz ochoty grabić ściętej trawy, zainwestuj w kosiarkę z pojemnikiem. Im większy ogród, tym większe i szersze powinno być urządzenia do koszenia. Przy największych trawnikach (większych niż boisko do tenisa) doskonale sprawdzą się specjalne traktorki.

Do pielęgnacji średniej i małej powierzchni wystarczy już dobra kosiarka spalinowa. Do najmniejszych ogrodów poleca się zakup ręcznej kosiarki bębnowej, która nie hałasuje tak bardzo jak tradycyjne urządzenie. Kosiarka do trawy spalinowa Husqvarna z własnym napędem przyda się w średnim ogródku. Ze sprzętem nie trzeba się męczyć, bo kosiarka gładko jedzie po terenie, delikatnie tylko popychana. Nowoczesne samojezdne kosiarki producenci wyposażają też w systemy precyzyjnego hamowania oraz zmianę prędkości koszenia. Kupując urządzenie do koszenia sprawdź moc silnika oraz to, czy sprzęt ma dobry rozruch. Wygodna kosiarka powinna być też zwrotna i dać się prowadzić po każdym terenie.

Kosiarki spalinowe – jakie mają zalety i wady

Choć kosiarka spalinowa w eksploatacji jest bardziej wymagająca niż np. kosiarka elektryczna, posiada wiele funkcji ułatwiających pielęgnację zielonej przestrzeni. Ze spalinówki możesz korzystać nawet tam, gdzie brakuje dostępu do prądu – urządzenie działa przecież na benzynę. Kosiarka do trawy spalinowa charakteryzuje się też większą mocą i wytrzymałością, a dzięki ostrzom rotacyjnym (zależnie od modelu) świetnie radzi sobie z wysoką trawą, a nawet ścina twarde łodygi i chwasty.

W przypadku kosiarek samobieżnych dużą ich zaletą jest łatwość prowadzenia sprzętu. Masywna i dość ciężka kosiarka spalinowa może być jednak trudna w manewrowaniu. Jeśli w Twoim ogrodzie posadziłeś dużo drzew, krzewów, umieściłeś w nim oczko wodne albo plac zabaw dla dzieci, do koszenia wybierz raczej ręczną kosiarkę bębnową. Dużym popychanym urządzeniem koszącym, będzie Ci niewygodnie jeździć pomiędzy przeszkodami. W kosiarce spalinowej silnik ochładzany jest powietrzem, dlatego sprzęt na tle innych rodzajów kosiarek wykazuje się dość dużą głośnością. Kosiarka emituje też zanieczyszczenia, więc jeśli troszczysz się o środowisko, wybierz bardziej ekologiczny model, np. kosiarkę elektryczną.

Spalinówka – jak o nią dbać ?

Kosiarka spalinowa wymaga większej opieki niż np. elektryczna. Po sezonie musisz pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu ostrza z resztek trawy, żeby nie skorodowały, a także opróżnić zbiornik z paliwem. Jeśli zakupiłeś model dwusuwowy, przed każdym koszeniem do paliwa musisz dolać olej. Kosiarka spalinowa doskonale sprawdzi się do pielęgnacji większych i przestronnych powierzchni bez dużej liczby roślinności. Nowoczesny samobieżny model sprawi, że koszenie stanie się przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.