Drewniana rzeźba w ujęciu ludowym i nowoczesnym

Udostępnij na:  

 

Drewniane rzeźby nieodwołalnie mają w sobie to „coś”, które pozwala na określanie ich przymiotnikiem „klimatyczne”.  Ich wytwarzaniem zajmują się często ludzie będący artystami wypełniającymi w pełni stereotypowe znaczenie tego słowa. Z czego tworzą? Jak? Jakie sa ich najciekawsze rzeźby? Zapraszam na wpis udzielający odpowiedzi na te tematy.

Typowa rzeźba drewniana powstaje w skutek mozolnego i trwającego dość długi czas wybierania materiału. W Polsce najpopularniejszym drzewem w którym tworzą artyści jest lipa ze względu na swoje właściwościowi. Co do zasady przyjmuje się , iż tworzywo może służyć każde drzewo liściaste jednak należy mieć na uwadze, że takie gatunki jak orzech, jesion, kasztan czy dąb są bardziej trwałe ale i trudniejsze w obróbce w skutek swojej twardości. Co więcej, te gatunki drzew są używane do ekspozycji rzeźb pod zadaszeniem.  Sztuka plenerowa to zazwyczaj topola i to bardzo świeżo ściętej ponieważ wraz ze schnięciem obniża się możliwość modelowania drewna.

Poniżej przedstawiam Wam kilka najciekawszych wytworów polskich rzeźbiarzy w drewnie. W polskiej odmianie tego typu twórczości dominuje głównie sztuka ludowa:

Zdzislaw_Purchala_trzy_babuszki„Trzy babuszki”, Zdzisław Purchała, trzy rzeźby, drewno lipowe, bejcowane.

MOB_ES_30„Chrystus Frasobliwy”, wyk. Czesław Wętkowski, drewno bejcowane, bursztyn

image_func.php„Sowa”, Tomasz Bohdanowicz

Bez tytułu„Akordeonista wiejski grajek”, Lech Dąbrowski

Za granicą wytwarzane są już bardziej różnorodne motywy, a kilka ciekawych propozycji przedstawiam poniżej.

driftwood-sculptures-by-jeffro-uitto-knock-on-wood-11

„Koń morski”, Jeffro Uitto

driftwood-sculptures-by-jeffro-uitto-knock-on-wood-10

Kłodowy orzeł”,  Jeffro Uitto

driftwood-sculptures-by-jeffro-uitto-knock-on-wood-12

„Trony”, Jeffro Uitto

driftwood-sculptures-by-jeffro-uitto-knock-on-wood-1

„Ucho”, Jeffro Uitto

Ciekawostka prac prezentowanego powyżej twórcy jest fakt, iż powstają one z kłód, które wyrzuci na brzeg ocean. Jeśli widz uzmysłowi sobie ten fajt, tym większą estyma będzie darzył te wytwory.

Drewno to trudny i niewdzięczny materiał na rzeźbę jednak wytwory sztuki jakie z niego powstają mają swój niezaprzeczalny urok i warto pomyśleć o ozdobieniu takim posągiem swojego ogrodu czy tez domu.

Źródła ilustracji:

Galeria 1
Galeria 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.