Jakie drewno do kominka?

Udostępnij na:  

 

O zaletach kominków można by pisać wiele – jedno jest pewne – warto takowy w domu posiadać. To jedno z najbezpieczniejszych i najmniej awaryjnych źródeł ciepła – sprawdzą się podczas awarii w dostawie prądu i gazu. Aby jednak wykorzystywać w pełni jego możliwości należy zaopatrzyć go we właściwe paliwo, a więc drewno. Do podstawowych zalet tego rodzaju ogrzewania należy:

1. Bezpieczeństwo – brak groźby wybuchu i zatrucia (gaz) bądź zwarcia (prąd),

2.Prostota obsługi – nie wymaga dodatkowych urządzeń,

3.Niezależność – do ogrzania domu wystarczy tylko drewno oraz zapałki i podpałka,

4.Ekologia – paliwo jest 100% odnawialne,

5.Wydajność – jeśli chodzi o drewno stosunek ceny do uzyskanego ciepła jest bardzo korzystny.

Piece wolnostojące i komiki najlepiej opalać kalorycznym drewnem liściastym o wilgotności mniejszej niż 20%. Pastylki czyli granulat drewna opałowego są najwygodniejszym rozwiązaniem jednak kominki i kozy przystosowane do jego spalania sa najdroższym z rozwiązań w tej kategorii. Ich plusem są jednak podajniki dawkujące pastylki, dzięki czemu cały czas utrzymana jest odpowiednia temperatura. Minusem rozwiązania jest konieczność zakupu odpowiedniej wielkości granulatu dostępnego tylko w specjalistycznych sklepach.

Pamiętać należy, iż drewno nie może być zbyt wilgotne – nie dość, iż spowoduje to problemy z rozpałką t jeszcze możliwe będzie dość spore zadymienie. Drewno mało kaloryczne, bądź przesuszone da nam efekt podobny do spalania gazet – wielki płomień przez krótki okres czasu, który nie ogrzeje niczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.