Drewno w łazience – czy to dobry pomysł?

Udostępnij na:  

 

Drewno w aranżacji łazienek od kilku sezonów cieszy się coraz większa popularnością. Czy jednak obok eleganckiego efektu w parze idzie również trwałość? Sprawdzamy jakie drewno zamontować w łazience oraz co zrobić, aby prezentowało się doskonale przez długi czas.

Takie rozwiązanie aranżacyjne pojawia się w wielu wizualizacjach i projektach łazienek. Drewno znakomicie bowiem wpisuje się w stylistykę niezwykle modnych, skandynawskich wnętrz. Dodatkowo drewno jest modne zawsze, dlatego wykorzystując je w aranżacji swojej łazienki, możemy wykończyć ponadczasowe wnętrze.

Dobór drewna

O tym, jak spisze się drewno w naszej łazience, decyduje przede wszystkim jego gatunek. Najlepszym rozwiązaniem będą odmiany egzotyczne np. tek, iroko, merbau czy padouk. Charakteryzują się one bowiem niewielka kurczliwością, dzięki czemu nawet pod wpływem działania wilgoci materiał nie odkształca się. Ponadto znaczna zawartość olejków naturalnych sprawia, że drewno jest również odporne na degradację biologiczną. Niestety egzotyczne gatunki są droższe od rodzimych, a ceny znacznie przewyższają koszt zakupu drewna dębowego czy modrzewiowego, które również doskonale sprawdzą się w łazience.

Impregnacja

Aby materiał sprawdził się dobrze w warunkach zwiększonej wilgotności, konieczne jest również jego odpowiednie zabezpieczenie. Zanim drewno zostanie pokryte warstwą dekoracyjną, powinno zostać dokładnie pokryte impregnatem. Dopiero po jego wyschnięciu można pomalować deski olejem lub lakierem. W przypadku łazienek ten pierwszy będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ na powierzchni olejowanych desek ewentualne zadrapania czy uszkodzenia możemy naprawiać miejscowo, a lakierowanie uszkodzonego drewna wymaga zastosowania preparatu na całej powierzchni.

Ponadto, aby łazienka wykończona przy użyciu drewna służyła nam w doskonałym stanie przez długi czas pomieszczenie musi być należycie wentylowane. Kolejnym elementem jest regularna pielęgnacja drewna, przy użyciu przeznaczonych do tego środków. Natomiast rozlaną wodę i zachlapania należy wycierać najszybciej jak to możliwe. Jak widać drewno w łazience wymaga szczególnej troski, jednak stosując się do tych kilku wytycznych zapewnimy sobie elegancką i pięknie wyglądającą aranżację. Inne ciekawe informacje na temat aranżacji łazienki dostępne są tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.