Wkrętak – podstawowe narzędzie majsterkowicza

Udostępnij na:  

 

Wkrętak to narzędzie, które każdy z nas ma w swoim domu. Jednak najczęściej używamy jego innej nazwy – śrubokręt. Korzystamy z niego w wielu sytuacjach – przy niedużych usterkach, domowych remontach czy większych naprawach. Warto, by posiadał go każdy domownik i profesjonalista.

Przy wyborze wkrętaka warto zwrócić uwagę na jego zakończenie. Ma ono znaczący wpływ na zastosowanie narzędzia. W zależności od rodzaju dopasowuje się do nacięć łba wkrętu. Nie jest to jednak jedyny element, który decyduje o przeznaczeniu wkrętaka. Na rynku istnieje wiele typów śrubokrętów, dlatego warto zapoznać się z nimi przed wyborem odpowiedniego narzędzia. Różnice między wkrętakami wyjaśnią nam fachowce ze sklepu EBMiA.pl

Rodzaje wkrętaków

Wkrętaki krzyżowe Pozidriv

Są bardzo podobne do wkrętaków krzyżowych Phillips. Uważaj, by ich nie pomylić, bo wkrętaka typu Pozidriv nie powinno się stosować do śrub z nacięciem Phillips. Uszkodzisz w ten sposób jego końcówkę. Śrubokręty Pozidriv mają cztery dodatkowe wypustki i są ścięte na płasko. Produkuje się je w czterech wielkościach – tak jak śrubokręty Philips. Nacięcia krzyżowe Pozidriv znajdziesz we wkrętach do drewna czy wkrętach z łbem wpuszczanym w materiał.Wkrętaki krzyżowe Pozidriv

Wkrętaki krzyżowe Phillips

Używane są do śrub oraz wkrętów z krzyżowym nacięciem na łbie. Ich końcówki są ścięte stożkowo. Występują w czterech wielkościach – od 1 do 4 (podawanych na klindze lub uchwycie). Zastosowano też oznaczenie literowe – PH. Wkrętaki PH1 służą do odkręcania i przykręcania wkrętów lub śrub średnicy 2,5-3 mm, PH2 do 3,5-5 mm, PH3 do 5,5-7 mm, a PH4 do 8-10 mm. Nacięcie krzyżowe systemu Phillips znajdziesz w blachowkrętach, wkrętach do płyt gipsowo-kartonowych, a także niektórych urządzeniach elektrycznych.Wkrętaki krzyżowe Phillips

Wkrętaki sześciokątne zewnętrzne (nasadowe)

Używane są do śrub o sześciokątnych łbach. Są oznaczane cyfrowo, np. 6 czy 12. Co to oznacza? Jest to informacja o przeznaczeniu do śrub, których łby lub nakrętki między dwoma równoległymi krawędziami mają wymiar odpowiednio – 6 mm, 12 mm itd.

Wkrętaki sześciokątne wewnętrzne (imbusowe)

 Zamiast klucza, który jest najczęściej używany do śrub imbusowych można zastosować specjalny wkrętak. Brzeszczot takiego śrubokrętu ma przekrój sześciokąta. Dzięki temu pasuje dokładnie do otworu na łbie śruby.

Wkrętaki płaskie

 Są zdecydowanie najpopularniejsze, ponieważ najczęściej się ich używa. Warto mieć ich kilka – do śrub oraz wkrętów o różnych wymiarach. Końcówki wkrętaków płaskich są zeszlifowane po obu stronach i mogą mieć szerokość od 0,6 mm do 14 mm. Pamiętaj, by nie używać wkrętaka o średnicy większej niż średnica wkrętu. Zbyt duża końcówka na pewno go zniszczy! Nie postępuj też odwrotnie – zniszczysz w ten sposób wkrętak.

Wkrętaki płaskie

Wkrętaki z wymiennymi końcówkami

Zostały stworzone po to, by zastąpić zestaw nawet kilkunastu śrubokrętów. Dostępne są z końcówkami w rękojeściach, a także osobno.

Wkrętaki płasko-krzyżowe

Są to narzędzia łączące w sobie dwa zadania. Wkrętak ma odwracalną głownię z dwiema końcówkami – płaską i krzyżową.

Wkrętaki Torx

Mają one końcówkę w kształcie charakterystycznej gwiazdy sześcioramiennej. Występują w rozmiarach od T1 do T100. Jest on oznaczony na rączce – np. T10, T15, T40 (czasami TX).

Wkrętaki Torx

Wkrętaki automatyczne

Przy pomocy tego narzędzia wkręcisz wkręty lub śruby przez dociskanie uchwytu. Jest to możliwe dzięki specjalnemu mechanizmowi zapadkowemu. Jego głownia obraca się wtedy automatycznie. Większość wkrętaków tego typu ma wymienne końcówki, często chowane w rękojeści.

Wkrętaki z grzechotką

Najczęściej używane wtedy, gdy musimy przykręcić wiele śrub lub wkrętów. Podczas procesu wkręcania takim śrubokrętem nie ma potrzeby zwalniania uchwytu rączki. Mechanizm powoduje, że rączka wraca do swojej pozycji początkowej i jest gotowa do następnego obrotu. Wkrętaki z grzechotką bardzo często można kupić w komplecie z różnymi końcówkami.

Wkrętaki teleskopowe

 Skonstruowano je tak, by ich ostrze można było wydłużać i skracać. Są więc przydatne do przykręcania i odkręcania śrub oraz wkrętów znajdujących się w ciężko dostępnych miejscach. Mają wymienne końcówki, dlatego użyjesz ich do wielu różnych typów śrub i wkrętów.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl – oferujący wysokiej jakości narzędzia stolarskie pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-stolarskie-c-1805_4673.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.