Najczęściej popełniane błędy przy wyborze drzwi wejściowych

Udostępnij na:  

 

Wybór drzwi zewnętrznych to kluczowa kwestia związana z wykończaniem domu. Drzwi bowiem powinny pełnić zarówno funkcję użytkową, jak i estetyczną. Niestety, przy ich zakupie często popełniamy liczne błędy – zobaczmy jak się przed nimi chronić.

Pierwszym podstawowym błędem jest nieznajomość wymiarów. Projekt domu odgórnie zakłada wielkość wnęki drzwiowej i to ona powinna być dokładnie zmierzona. Każde niedopasowanie może powodować poważne problemy i utrudniać nawet tak prostą czynność, jak wchodzenie czy wychodzenie z naszego domu. Pamiętajmy więc o dokładnym zmierzeniu wykonanej podczas murowania wnęki. Warto wiedzieć, że zazwyczaj ma ona szerokość 90 cm  pozwala tym samym na wygodne wnoszenie wielu wielkogabarytowych mebli czy elementów wyposażenia. Konstrukcja drzwi oparta jest na ramiakach i płycinach. Pierwsze z nich powinny być oklejone, bo zapobiega to wypaczeniu drzwi oraz wzmacnia ich konstrukcję. Drugie to elementy zewnętrzne, które zazwyczaj są wodoodporne i wypełnione materiałem o dobrej izolacji cieplnej.

Biorąc pod uwagę konstrukcję – drugim często popełnianym błędem jest  błędne dobranie współczynnika izolacyjności. Należy pamiętać, że im mniejszy jest ten współczynnik, tym lepiej. Popełniony błąd nie przysporzy nam ciepła zimą, ani nie pomoże przy letnich upałach. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, jakiej ochrony termicznej potrzebują nasze drzwi zewnętrzne. Za izolacyjnością idzie również ochrona akustyczna. Drzwi powinny stanowić barierę akustyczną, uniemożliwiającą przedostanie się do naszego domu hałasu i zgiełku z zewnątrz. Parametr izolacyjności akustycznej powinien być jak najwyższy. Warto zastanowić się więc nad cięższymi i grubszymi drzwiami. Posiadają one specjalne uszczelnienia, które z pewnością oddzielą nas od wszelkich niepożądanych hałasów, zapewniając tym samym spokój domowego ogniska.

Kolejnym błędem stają się wykroczenia przeciw estetyce. Drzwi zewnętrzne powinny stanowić wizytówkę domu i współgrać z całością konstrukcji. Niedopasowanie kolorystyczne sprawi, że będą one wyglądać śmiesznie lub zepsują efekt wykończenia domu. Warto więc dopasować ich barwy do kolorów elewacji albo dachów. Poważnym błędem jest również wybieranie drzwi w nieodpowiednich kolorach. Ciemniejsze odcienie szybko płowieją na słońcu, co sprawia, że dość szybko tracą swój urok. W tym przypadku należy więc zainwestować w odporną na działanie czynników zewnętrznych farbę lub dobrać bardzo odporny materiał. Ostrożny dobór zalecany jest również w przypadku detali jak klamki czy kołatki. Niedopasowane, brzydko zepsują nawet najpiękniejsze drzwi zewnętrzne. Dla prawdziwych estetów polecane są drzwi z przeszkleniami lub witrażami. Takie rozwiązania pięknie prezentują się niemal w każdym domu. Więcej w artykule Rodzaje drzwi zewnętrznych – poznaj popularne modele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.