Rodzaje drzwi zewnętrznych

Udostępnij na:  

 

Drzwi wejściowe są najważniejszym elementem domu. To właśnie one stanowią odgrodzenie bezpiecznej przestrzeni od świata zewnętrznego. To jednak nie tylko funkcja ochronna, ale także wizytówka naszego domu.

Najczęściej wybieranym rodzajem drzwi zewnętrznych są te, wykonane z drewna. Drzwi tego typu wykonuje się najczęściej z drzew liściastych – dębu, mahonia – ale także z drzew iglastych – sosny, świerka czy też drzewa egzotycznego – tu króluje tek. Drewno wybierane jest na materiał do produkcji drzwi zewnętrznych głównie za sprawą dużej wytrzymałości. Jednakże drewno to też dobry izolator – co jest niezwykle ważne przy czterech, różnych porach roku. Jedną z wad drewna, jaka jest najczęściej wymieniana to niejednorodna budowa oraz wrażliwość na wilgotność.

Wybierając drzwi drewniane, nie wolno zapominać o ościeżnicy. Powinny one zostać wykonane z litego i solidnego drewna. Na rynku dostępne są ościeżnice, które dodatkowo wzmacnia się wkładami z aluminium. Drzwi drewniane bardzo często nie są jedynie prostym kawałkiem drewna – pojawiają się na nich ciekawe zdobienia i rzeźbienia.

Innym materiałem używanym do produkcji drzwi jest PVC, aby zwiększyć ich wytrzymałość, używa się wkładek z aluminium. Drzwi z tego materiału są zdecydowanie tańsze niż w przypadku drzwi wykonanych z litego drewna. Drzwi z tego materiału można także swobodnie dopasować do wszelkich potrzeb – jednak nie należy spodziewać się tutaj wyszukanych wykończeń, jakie można znaleźć w drzwiach drewnianych.

Trzecim najczęściej wybieranym materiałem, z jakiego wykonuje się drzwi zewnętrzne, jest aluminium. Materiał ten wybiera się ze względu na jego lekkość oraz dużą wytrzymałość. Materiał ten jest jednak na tyle drogi, że większość ludzi decyduje się na wybór drzwi drewnianych.

Materiały takie jak PVC czy też aluminium najczęściej wybiera się w przypadku drzwi zewnętrznych stosownych w blokach. Drzwi drewniane natomiast najczęściej można spotkać, w przypadku domów wolno stojących.

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ drzwi stanowią wizytówkę domu i każdy pragnie, aby wyglądały najlepiej. Dlatego też drzwi dzieli się nie tylko na samo skrzydło, ale także na dodatki jak szklane szyby. Wybór drzwi zewnętrznych jest kwestią indywidualną. Należy oczywiście pamiętać o różnorodności cen i możliwości dopasowania danego rodzaju materiału do naszej wizji. Inne ciekawe informacje  w artykule Drzwi zewnętrzne: wizytówka domu czy ochrona przed włamaniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.