Meble z europalet – jak się do tego zabrać?

Udostępnij na:  

 

Stoliki, fotele czy szafki – to wszystko można wykonać z europalet. Meble wykonane z tych drewnianych platform do przechowywania towarów cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – są nie tylko praktyczne, ale też rewelacyjnie wyglądają.

Samodzielne wykonanie mebli z europalet to doskonała okazja do ciekawych eksperymentów wnętrzarskich oraz majsterkowania. Wykonanie stolika, półki czy fotela z europalet nie jest trudne, trzeba jedynie wiedzieć jak się do tego zabrać.

Przygotowanie palety

Palety występują w kilku ustandaryzowanych rozmiarach, a ta powszechnie nazywana europaletą ma wymiary 1200 × 800 × 144 mm. Zanim zakupimy palety należy dokładnie zastanowić się nad ich przeznaczeniem i docelowymi rozmiarami – jeśli robimy fotel, na którym ułożymy później miękkie siedzisko, wymierzmy dokładnie jego rozmiar. Wtedy unikniemy konieczności dodatkowego przycinania i łączenia palet.

Materiał można zakupić w skupach. Znajdziemy tam palety w najróżniejszym stanie. Ich ceny są naturalnie uzależnione od stanu i wahają się od 10 do 40 złotych.

Obróbka

Jeśli znajdziemy już palety, z których powstaną nasze meble, pierwszym etapem obróbki będzie dokładne szlifowanie. Najlepiej użyć w tym celu szlifierki, ale sprawdzi się także papier ścierny. Następnie należy usunąć pozostałości pyłu oraz dokładnie zagruntować drewno. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczymy warstwę dekoracyjną przed uszkodzeniami, do jakich mogłoby dojść pod wpływem kurczenia się lub rozszerzania drewna.

Wybór ostatecznej warstwy dekoracyjnej jest uzależniony od stylistyki wnętrza, w którym stanie mebel. Warto jednak wybrać do malowania produkt, który zabarwi je i pozostawi wyraźny rysunek drewna np. bejcę. Pozostaną wtedy widoczne również oznaczenia na paletach, co dodatkowo efektownie podkreśli ich przemysłowy charakter.

Meble z europalet będą prezentowały się znakomicie w nowoczesnych wnętrzach. Można je ciekawie komponować z minimalistycznymi aranżacjami skandynawskimi, gdzie surowe drewno będzie z pewnością trafnym uzupełnieniem. Z tego materiału możemy wykonać efektowne meble ogrodowe, ramę łóżka, fotel lub stolik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.