Czy warto kupić wyrzynarkę?

Udostępnij na:  

 

Dobrze zaopatrzony warsztat to chluba każdego majsterkowicza. Zgromadzone narzędzia i sprzęty umożliwiają wykonywanie różnych napraw oraz prac w drewnie i nie tylko. Jednym z narzędzi, które będzie z pewnością przydatne w warsztacie stolarskim, jest wyrzynarka. Zastosowanie urządzenia znacznie usprawni wykonywane prace oraz sprawi, że ich efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący.

Wyrzynarka to specyficzne narzędzie, które od tradycyjnych pił oraz pilarek różni się możliwością cięcia krzywoliniowego. W wyrzynarce piła wykonuje ruch posuwisto zwrotny i służy przede wszystkim do cięcia drewna, ale za jej pomocą możemy także obrobić takie materiały jak miękkie metale oraz tworzywa sztuczne.

Jakie możliwości daje wyrzynarka? 

Narzędzie będzie z pewnością przydatne podczas różnego rodzaju prac wymagających szczególnej precyzji. Za jej pomocą można obrabiać materiały wykończeniowe, a także wykonywać różnego rodzaju drewniane dekoracje. Dzięki wyrzynarce możliwe jest wykonanie wewnętrznego wycięcia w drewnianych deskach np. otworu wentylacyjnego w drzwiach drewnianych. Ponadto wyrzynarka umożliwia także cięcie po łuku oraz w linii prostej, dlatego będzie ona nieocenionym narzędziem w każdym warsztacie stolarskim.

Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie?

Pierwszym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę wybierając wyrzynarkę odpowiednią dla naszych potrzeb, jest liczba skoków na minutę. Wartość ta będzie oznaczała, z jaką szybkością będziemy w stanie przeciąć drewniany element. Zazwyczaj liczba ta mieści się w przedziale od 500 do nawet 3000 skoków. Kolejnym elementem jest podawana przez producenta maksymalna głębokość cięcia. Parametr ten pozwoli nam dowiedzieć się, jakiej grubości drewniane elementy będziemy mogli swobodnie przecinać.

Ponadto warto zwrócić uwagę w jaki uchwyt wyposażone jest urządzenie oraz czy posiada dodatkowy osprzęt np. w postaci różnych prowadnic. Już na początku z pewnością przydatny będzie komplet brzeszczotów do różnych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.