Jakie panele podłogowe najlepiej wybrać?

Udostępnij na:  

 

Panele podłogowe już od lat obecne są w wielu polskich domach. Panele podłogowe są zwykle tańsze od drewna, żaroodporne, równie świetnie się prezentują, a ponadto są bardzo praktyczne. Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie paneli podłogowych, by nasza radość nie okazała się przedwczesna?

Budowa i skład paneli podłogowych

Panele podłogowe częściowo wykonywane są z drewna. Trzonem ich konstrukcji jest płyta HDF, w około 80-90 proc. produkowana z włókien drzewnych. Płyta HDF, w przeciwieństwie do wcześniej stosowanej płyty wiórowej, wyróżnia się lepszymi właściwościami, odpowiednią gęstością i wytrzymałością, a także dużą odpornością.

Wzór i motywy dekoracyjne paneli

Ogromne bogactwo wzorów i kolorów paneli jest w znacznej mierze zasługą niemal nieskończonej wyobraźni projektantów. Oczywiście w sklepach nie brakuje znanych, klasycznych odcieni dębu, jesionu, buku, brzozy czy sosny, lecz spragnieni odrobiny egzotyki we własnym domu mogą zdecydować się też na imitację drzewa tygrysiego.

Największym miłośnikom tradycji polecić można również panele podłogowe, które przypominają wiekowe deski dębowe. Panele utrzymane w takiej stylizacji mają nie tylko odpowiedni wygląd, ale także wydeptaną i lekko chropowatą fakturę.

Co ciekawe, coraz częściej spotykane są też panele podłogowe, będące naprawdę dobrą, realnie wyglądającą imitacją kamienia. Popularni producenci paneli z całego świata regularnie wzbogacają swoją ofertę o panele przypominające przykładowo białą skałą wapienną.

Podstawowe parametry paneli podłogowych

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić naszą uwagę na kilka parametrów, decydujących o jakości, jak i późniejszym komforcie użytkowania paneli podłogowych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim grubość, ścieralność, fakturę oraz połysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.