Budowa małej antresoli – podstawy

Udostępnij na:  

 

Choć zdaje się to niemożliwe, jesteś w stanie zwiększyć metraż swojego mieszkania własnoręcznie. Dodatkowa przestrzeń na łóżko czy składzik jest w zasięgu ręki, zapoznaj się jednak z kilkoma poradami które uchronią cię przed pomyłką.

Drewniana antresola nie jest tylko domeną wysokich mieszkań w powojennych kamienicach – jesteś w stanie postawić ją także w bloku, pod warunkiem że dobrze zaplanujesz swoje poczynania. Jeśli nie znasz się na pracy w drewnie lepiej by nie był to Twój pierwszy projekt, jako że wymaga znajomości nie tylko stolarki ale także wytrzymałości i nośności drewna. Dla średnio zaawansowanego majsterkowicza mała antresola jest jednak wykonalna z pomocą obsługi marketu budowlanego, choć nie zaszkodzi zawsze konsultować się ze specjalistą od stolarstwa.

Miejsce

Absolutnie niezbędne będzie znalezienie miejsca w pionie i poziomie. Wysokość sufitu jest kluczowa jeśli chcesz postawić tam łóżko – zbyt mała odległość od stropu sprawi że o komfortowy sen będzie bardzo trudno. Latem ciepłe powietrze wędruje szybko do góry, więc jeśli Twoje mieszkanie ma kłopoty z przewiewem, na antresoli zrobi się duszno. Dlatego uważnie przyjrzyj się czy śpiąca osoba będzie miała komfort. Jeżeli planujesz tylko przestronny składzik nie musisz się o to martwić.

Już na samym początku musisz planować także sposób dostania się na antresolę, czy będzie to drabinka czy też schody. Składzik jesteś w stanie stworzyć nad wejściem do pokoju, dla wersji sypialnej zalecamy by dostęp był swobodny, dlatego zdecydowanie musisz dysponować sporym pokojem.

Projekt

Przed udaniem się po materiały do instalacji, koniecznie zmierz i oznacz cały projekt. Do instalacji przystąp dopiero gdy jesteś pewien że wszystkie elementy antresoli (mocowania, podłoga, wejście) zmieszczą się i będzie je można swobodnie zamontować. Najlepiej jeśli do zakupów przystąpisz z gotową listą potrzebnych materiałów i narzędzi. Zastanów się także jak będzie wyglądał pokój po stworzeniu antresoli.

dodatkowe łóżka

Czy chcesz zostawić ją w formie drewnianej, czy też może przykryć jej spód? W takim wypadku dopisz do listy płyty gipsowe. Czy zamierzasz zagospodarować miejsce pod samą antresolą? Połączenie łóżka z szafą na dole sprawi że Twój pokój zyska całą pozostałą przestrzeń na dowolną aranżację. Czy zamierzasz w konstrukcji instalować oświetlenie? Jeśli tak, pamiętaj by znaleźć miejsce na puszki i lampy, a także zadbać o wycięcie otworów w „podłodze”. Jak doprowadzisz światło i prąd na antresolę? Jeśli jest to mniejsza wersja pomyśl o lampce i przedłużaczu, jeśli stawiasz na większą przestrzeń będziesz potrzebował osobnego źródła tych mediów. Antresola może otworzyć ci nowe możliwości, które warto wykorzystać.

Montaż

Organizacja pracy jest w tym wypadku kluczowa. Pamiętaj by zadbać o solidne mocowanie, na których osadzisz belki służące za podpory Twojej konstrukcji. Przy montażu podłogi, czy będzie to płyta czy też zdecydujesz się na deski, spodziewaj się dużo pracy w kucki na ograniczonej przestrzeni, więc zaopatrz się w nakolannik i poręczne narzędzia. Jeśli zostawiasz „gołą” konstrukcję, zalakieruj ją ponieważ belki podporowe nie są zbyt estetyczne. Jeśli na antresoli będzie łózko, zainstaluj barierki. Dla młodszych mieszkańców przyda się także podpórka na schodach.

Antresola nie jest gigantycznym kosztem w pieniądzach, pracy i czasie, a może całkowicie przemienić Twoje mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.