Jak wybrać dobry młotek?

Udostępnij na:  

 

Podstawą praktycznie każdych prac domowych czy tez wykonywanych profesjonalnie są narzędzia. Nie zdziwi nikogo jeśli za jedno z niezbędnych uznać młotek. Występuje on w wielu odmianach – młotek stolarski, młotek ciesielski, młotek murarski czy też dwuobuchowy(czyli młot kamieniarski). Jak dobrać właściwy do zaplanowanych prac?

Budowa młotka

Przede wszystkim należy wyjść od tego, iż narzędzie to za pierwotne przeznaczenie miało oczywiście wbijanie gwoździ. Dodatkowymi funkcjami, wraz z rozwojem rzemiosła, stały się:

  1. zbijanie resztek zaprawy z cegieł,
  2. podbijanie dłut ciesielskich,
  3. załamywanie, klepaniu oraz wyginanie blachy,
  4. Rozbijanie rozmaitych tworzyw i materiałów.

Konstrukcja młotka jest zazwyczaj bardzo prosta – obuch składa się z zahartowanej i wysokiej jakości stali bądź też, te o nietypowych zastosowaniach, mają tę część gumową, drewnianą, z tworzywa sztucznego bądź też drewna. Poza młotkami z obuchami regularnymi istnieją również specjalnie wyprofilowane służące na przykład do wyciągania gwoździ.

Normy bezpieczeństwa dla młotków

Ważne jest aby kupić narzędzie spełniające choć minimalne wymogi bezpieczeństwa. W Polsce jest to tak zwane „DIN 1041” określające, iż w obuchu młotka musi znajdować się trwale odciśnięte logo producenta. Jeśli jest ono tylko nalepione, albo w ogóle go brak, powinien być to pierwszy sygnał o niskiej jakości narzędzia.  Jak sprawdzić twardość obucha? Uderzając rabem jednego z nich w drugi. Jeśli jest on zrobiony z dobrej jakości materiałów wówczas nie może być mowy o żadnych uszkodzeniach.

Młotki z drewnianym trzonkiem

Przede wszystkim należy sprawdzić czy obuch jest mocno zamocowany na trzonku oraz czy się nie chwieje. Jeśli decydujesz się na jego drewniana wersję, wówczas warto aby jego koniec tkwiący w obuchu był unieruchomiony dodatkowym klinem. Nie może się on również mieć śladów po sękach, pęknięć, a najlepiej byłoby jeśli zrobiony będzie z drewna o długich włóknach jak na przykład hikora czy jesion. Pamiętaj, iż każdy drewniany trzonek wymaga dbania i konserwacji.

Młotki z trzonkiem z tworzywa sztucznego lub metalu

Trzonki z wielokomponentowych tworzyw wzmacniane włóknem szklanym cechują się dużo większą trwałością niż drewno. Przede wszystkim nie wysychają, są bezobsługowe, nie zużywają się tak szybko i nie łamią. Raz kupione nie wymagają konserwacji. Warto zwrócić uwagę na młotki o konstrukcji monolitowej, które wyposażone są w nowoczesne systemy tłumienia drgań, bardzo podnoszące komfort pracy i wydłużające możliwy czas jej wykonywania przez jedna osobę.

W drugiej części wpisu omówię rodzaje młotków (budowlanych i ciesielskich) z ich zaletami i wadami, a także doradzę jakie nadają się do konkretnych prac.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.