Ochrona powierzchni drewnianych przed szkodnikami

Udostępnij na:  

 

Gatunki owadów łasych na drewno, jakkolwiek przydatne w naturze, mogą wyrządzić spore szkody konstrukcjom, dlatego warto zaznajomić się z metodami wyeliminowania tego zagrożenia. Na rynku nie brakuje rozwiązań, które jednak przynoszą spodziewany efekt?

Insekty atakują zazwyczaj zewnętrze elementy drewniane oraz konstrukcje stojące na wolnym powietrzu, nie oznacza to jednak że wnętrza domu są przed nimi bezpieczne. Każda podatna na próchnienie powierzchnia z odpowiednią wilgotnością jest narażona na ich atak, w szczególności w mieszkaniach starego budownictwa. W kwestii walki z insektami obowiązują dwie metody ograniczania ich szkodliwej działalności. Pierwszą będzie zabezpieczanie przed pojawieniem się osobników (prewencja), drugą zaś ich eliminacja za pomocą środków chemicznych (interwencja).

 ochrona przed szkodnikami

Środki prewencyjne

Nie są stosowane, ze względu na koszty, zbyt często, mogą jednak skutecznie uchronić przed dalszymi wydatkami związanymi z eksterminacją szkodników i renowacją. Zasadza się na zastosowaniu na pomalowane drewno impregnatu, który może chronić drewno na dwójnasób. Tworząc nieprzepuszczalną powłokę, powstrzyma owady przed dostaniem się do wnętrza desek. Jego drugie zastosowanie polega na odstraszaniu insektów poprzez nadanie drewnu nieprzyjaznego a nawet trującego dla nich smaku oraz zapachu. Musimy wówczas upewnić się że impregnat dobrze wniknął w powierzchnię, nie zaszkodzi jednak odnawiać przy okazji renowacji powierzchni ochronnej powłoki.

Na rynku dostępne są środki olejne oraz solne, aplikowane za pomocą pędzli i wałków oraz aerozoli. Istnieje także metoda rozpylania powietrznego preparatów, jednak dotyczy wielkoformatowych składów drewna.

 ochrona przed szkodnikami

Środki interwencyjne

Jeśli mierzymy się z już istniejącą kolonią owadów, pozostaje nam sięgnięcie po środki owadobójcze. Występują one w formie płynnej oraz gazowej. Te pierwsze działają na podobnej zasadzie jak impregnaty, często także mają dalsze działanie prewencyjne. Płyn, zwany insektycydem, wnika w drewno i uwalnia trujące substancje, zabijając owady przy powierzchni w ciągu godzin. Ukrywające się głębiej owady mogą przetrwać nawet do kilkunastu dni. Należy zadbać by środek dostał się na co najmniej 3 mm w głąb drewna, wówczas staje się skuteczny.

Insektycyd może być rozprowadzany za pomocą sprayu, malowania lub też iniekcji. Ta ostatnia zazwyczaj bierze za cel kanaliki wygryzione przez larwy, niestety dorosłe osobniki zazwyczaj unikają starych dróg, wypełnionych odchodami i trocinami. Skuteczniejsza metoda polega na nawierceniu otworów o średnicy do 10 mm w równych odstępach. Ratowana powierzchnia powinna zostać owinięta folią na kilka dni.

Gaz

Jedną ze skuteczniejszych metod jest użycie środków zwalczania owadów w formie gazu. Wymaga to od nas zabezpieczenia całej powierzchni i stopniowego wprowadzania trujących substancji, dlatego stosowane powinno być wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów. Oznacza również opuszczenia pomieszczeń w których ma miejsce, ze względu na wysoką toksyczność środków z grupy fosforoorganicznych, karbimianów i pyretroidów.

Skuteczne usunięcie drewnojadów nie jest łatwym i bezbolesnym procesem, często kończącym się całkowitą wymianą zarażonego drewna. Dlatego najskuteczniejszą metodą pozostanie prewencja, eliminująca problem w zarodku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.