Mistrzostwa Świata drwali i pilarzy dla kobiet

Udostępnij na:  

 

Dzisiejszy wpis ma na celu przekonanie, iż stolarz nie tylko pracą w warsztacie żyje ale czasem bierze udział w rywalizacji z innymi kolegami po fachu. Nie ogranicza się ona bowiem tylko i wyłącznie do konkurowania jakością i ceną oferowanych usług ale ma też często zupełnie inny charakter. Co więcej, w zawodach tego typu chętnie biorą udział też Panie.

Najbardziej znane i o największym prestiżu są „Mistrzostwa Świata Drwali” odbywające się w Wisconsin w USA. Nie należy się temu dziwić ponieważ impreza po raz pierwszy wystartowała ponad pół wieku temu i obecnie przekształciła się w 21 wydarzeń przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn.

Panie mogą się zmierzyć między innymi w konkurencjach:

Piłowanie pojedynczego klocka piła ręczną:

Rąbanie klocka siekierą uderzeniami znad głowy (zwracam uwagę na buty):

„Taniec na pniu” w wodzie:

Bieg po pniakach:


Warto zauważyć, iż w wielu turniejach wygrywała zawodniczka o znajomo brzmiącym nazwisku, a mianowicie Nancy Zalewski:

 

espnw_a_zalewski_gb1_800

Kolejną z imprez jest Woodcutter’s Ball Women’s Professional Lumberjack Competition odbywające się w Auburn w stanie Michigan w Parku Miejskim. Zawody są przeznaczone dla zawodniczek z USA i Australii.  Poniżej konkurencje:

Piłowanie piłą „moja-twoja”:

 Piłowanie poziomo leżącego klocka piłą ręczna:

Znane już rąbanie klocka siekierą z uchwytem nad głową:

Rąbanie pionowego klocka siekierą:

401

Plasterkowanie piłą mechaniczną:

701

O profesjonalizmie twórców imprezy oraz jej „klimacie” najlepiej da świadectwo poniższa zajawka radiowa.

Myliłby się jednak ten kto  twierdzi, iż Panie startują w takich zawodach tylko „za wielką wodą”. Na Mistrzostwach Polski Drwali w Bobrowie wśród 40 uczestników z różnych krajów znalazła się jedna Polka (studentka IV roku leśnictwa w Krakowie) – Julia Królik. Jak sama powiedziała – Przyzwyczaiłam się już, że zazwyczaj jestem jedyną kobietą w zawodach drwali – mówi 24-latka z Popowa (powiat kłobucki). – Ale w Polsce nie jestem jedyną zawodniczką, na zawodach studentów leśnictwa też są dziewczyny. To nie jest tak, że w zawodach drwali kobieta nie ma szans w rywalizacji z mężczyznami. Trzeba tylko dużo trenować, a ja nie mam aż tyle czasu, żeby codziennie ćwiczyć złożoną przeżynkę i przeżynkę na dokładność*.

bilde

Warto brać udział w takich wydarzeniach – zarówno jako widz aby się rozerwać jak i jako uczestnik aby sprawdzić swoje umiejętności.

 

*www.nto.pl

Zdjęcia pochodzą ze stron:

http://www.nto.pl

http://woodcuttersball.com/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.