Jak rozmontować europaletę – skuteczny i bezpieczny poradnik

Udostępnij na:  

 

Europalety mają wiele zastosowań, które nie kończą się na podłożu dla przewożonych towarów – mogą one stanowić świetne źródło desek, a także materiał opałowy. Jak jednak w prosty i bezpieczny sposób je rozmontować? Oto kilka porad, które pozwolą Ci na sprawne i minimalizujące straty wykonanie tego procesu.

Podsatwą jest wybranie dobrych, niezbutwiałych europalet. Być może, wydaje Ci się, iż jeśli będą one uszkodzone lub zmiękczone nadmierną ilością wody to łatwiej dokonasz ich demontażu – nic bardziej błędnego – zniszczysz tylko drewno.

Czego będziesz potrzebował? Lista znajduje się poniżej:

1.Odzieży ochronnej,

2.Okularów ochronnych,

3.Przecinak (ostrze do rozbiórki),

4.Łom,

5.Młotek zwykły,

6.Młotek ciesielski.

Pracę rozpocznij od zamontowania europalety na sztorc bądź na bardzo stabilnym stole, następnie odnajdź miejsca gdzie paleta jest slabiej zbita gwoździami – tam właśnie zacznij pracę. Następnie załóż odzież ochronną oraz okulary i przystąp do rozbiórki. Zaklinuj łom (bądź przecinak) pomiędzy kawałkami drewna by poluzować gwoździe jednak nie rób tego „na siłę w jednym miejscu”, a po lekkim osłabieniu zbicia przenieś się o kilka centymetrów i powoli luzuj kolejne gwoździe, uważając aby nie uszkodzić desek. Nie rób nic na siłę ponieważ uszkodzisz drewno. Czynność powtórz dla każdego elementu dolnego – w ten sposób masz za sobą łatwiejsza część zadania.

Górę palety najłatwiej rozbierzesz stosując analogiczną metodę jednak używając do tego łomu i młotka co pozwoli Ci na prostsze rozmontowanie miejsc, gdzie inne deski blokują dostęp do gwoździ. Najpierw narusz konstrukcję poprzez „poluzowanie” bocznych zbić, a następnie, za pomocą łomu i młotka poluzuj środkową część. Takie podejście jest bardziej pracochłonne niż użycie przecinaka, jednak zminimalizuje straty w drewnie.

Aby usunąć gwoździe z desek najprościej będzie użyć młotka ciesielskiego przystosowanego do tego typu prac. Jeśli nim nie dysponujesz, odwróć materiał w ten sposób aby gwóźdź miał ostrze skierowane w Twoim kierunku i staraj się go „wybić” poprzez uderzanie młotkiem (chodzi o to, aby „cofnął on się” co pozwoli na nieniszczenie deski – proces odwrotny do wbijania).

Drewno uzyskane z europalet może służyć za opał (uwaga na lakierowane elementy, jeśli takowe występują), jako deski bądź też ma inne zastosowania, jak chociażby na zdjęciach poniżej:

meble-z-palet_1340584

schodki

pallet_04

Źródła zdjęć:

zszywka.pl

urządzamy.pl

gadzetomania.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.