Jak składować i zabezpieczać drewno na zimę?

Udostępnij na:  

 

Sezon grzewczy właśnie się rozpoczyna, a więc właściciele domków jednorodzinnych będą musieli podjąć decyzję co do rodzaju opału jaki zastosują. Drewno od początku ludzkości stosowane jest jako materiał opałowy, a współczesny człowiek używa go nie tylko w piecach ale i kominkach mieszczących się w niejednym salonie.  Jak je składować aby w pełni móc wykorzystać jego własnościowi opałowe? Jak zabezpieczyć przed wilgocią? Zapraszam na krótki poradnik.

Rzucenie drewna pod przysłowiowy „płot” nie jest dobrym pomysłem – niewłaściwie przechowywane i niechronione przed czynnikami zewnętrznymi będzie źródłem wielu problemów.

10246268784_38f818d6c2_c

Wszystko zacznij od pocięcia drewna na trójkątne kawałki o długości od 30 do 50 centymetrów. Zyskujesz w ten sposób dwie rzeczy – po pierwsze łatwiej będzie Ci je poukładać, a po drugie w ten sposób ułożony stos nie obsunie się co zapobiegnie zranieniu osób postronnych lub wyjmujących drewno na opał. Kolejną ważną kwestią jest zablokowanie obu końców „drewnianej ściany” poprzez ciężkie elementy uniemożliwiające spadanie drewna na boki. Osobiście polecam Ci albo metalowe pręty albo oparcie o drzewo w ostateczności ścianę. Nie zaniedbuj tego elementu konstrukcji ponieważ od niego zależy bezpieczeństwo Twoje i twoich najbliższych.

Kontrowersyjną kwestią jest chronienie drewna przed promieniami słonecznymi – część osób zaleca tego typu postępowanie ja natomiast uważam, iż słońce nie dość, że leczy drewno ze szkodników, wysusza je (lepsze właściwości palne) to jeszcze dodatkowo pozwala na zachowanie większej jego czystości. Bezsporne jest natomiast chronienie szczapek przed deszczem – nie pomoże on w niczym, a jedynie spowoduje, iż drewno nasiąknie wodą i gorzej będzie się palić.

5033028399_92ca676a6e_b

Dobrym pomysłem jest również zbudowanie drewutni (podobnej do domku jaki prezentowałem już na łamach bloga), która zabezpieczy drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto zadać sobie trud zaizolowania szczapek przed bezpośrednim kontaktem z ziemią. dzięki temu nie dość, że drewno nie będzie łapać wilgoci, to jeszcze dodatkowo nie zaatakują go szkodniki, a także nie osiedlą się rożne zwierzęta chętnie w nim zamieszkujące.

Pomimo, iż każdemu wydaje się, iż składowanie drewna przy ścianie domu jest dobrym pomysłem, ze względu na fakt, iż nie trzeba wtedy daleko po nie chodzić, przestrzegam Cie przed takim rozwiązaniem. W przypadku zaprószenia ognia budynek będzie narażony na dodatkowe straty lub całkowite unicestwienie. Warto czasem przejść te kilka kroków dalej ale ochronić dorobek swojego życia i najbliższy przed śmiercią w płomieniach. Do transportu drewna użyj taczki, która odciąży Twój kręgosłup.

Nie zapominaj również o podpałce która stanowić będą drobne gałązki bądź kora. Dla niej powyższe zasady powinny być przestrzegane jeszcze bardziej rygorystycznie, ponieważ musi być ona bardzo sucha, przez co stanowi materiał wysoce łatwopalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.