Rodzaje papierów ściernych – część I

Udostępnij na:  

 

Papier ścierny to jedno z podstawowych narzędzi pracy osób zajmujących się obróbką drewna, bez którego ciężko wyobrazić sobie skuteczne działania w tej materii. Zacząć wypada od tego, iż dzieli się on na kilka rodzajów, a na polskim rynku dostępne są również płótna i włókniny ścierne.

Papier ścierny to lateksowe i elastyczne arkusze papieru zaopatrzone w warstwę ścierną o zróżnicowanej ziarnistości. Zazwyczaj spoiwem są kleje naturalne, żywice czy osnowa kauczuku.  Warstwa ścierna to z kolei sztuczne bądź naturalne materiały jak krzemień, węglik krzemu, kwarc, węglik boru, diament korund.  Różni producenci zachwalają swoje wyroby jako najlepsze jednak wszystko sprowadza się po prostu do tego, żeby skutecznie usuwać nadmiar substancji i tworzyw, które zdarzają się podczas prac.

Zasadniczo papiery należy podzielić na te stosowane w suchym środowisku oraz te, które wymagają wody.

Pierwsze z nich nie mogą mieć kontaktu z wilgocią, ponieważ rozpadają się i rozmiękczają. Co więcej, oddzielą się od podkładu bądź natychmiast wytrą. Dobierając papier należy analizować pod kątem liczb na nim zawartych. Przedział pomiędzy 80 a 120 to papier gruboziarnisty, osty, do prac początkowych czyli zgrubnego obrobienia materiału szlifowanego.

Przy pracy z nimi co jakiś czas powierzchnię należy oczyścić aby uczynić działania równie efektywnymi jak na początku.

Tego typu ścierne papiery są sprzedawane z metra w różnych szerokościach.

Drugim rodzajem są papiery, które należy przed pracą moczyć minimum 5 minut aby nabrały elastyczności. Bez tego zapcha się natychmiast – ich zakres to 40 do 5000 przy czym te ostatnie służą do bardzo delikatnej obróbki.

Głównie używa się ich w motoryzacji oraz galwanizacji. Sprzedaje się je w arkuszach z oznaczeniem „Waterproof”.

W drugiej części wpisu praktyczne porady dotyczące wyboru konkretnego papieru do konkretnych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.