Rodzaje papierów ściernych – część II

Udostępnij na:  

 

Jaki papier ścierny wybrać? Oto druga część poradnika – pierwsza odnajdziesz tutaj.  Okazuje się bowiem, że papier, papierowi nierówny, a kluczową rolę odgrywa jakość wykonania.Kupując „hipermarketowy” papier ścierny należy być pewnym, iż natkniemy się na papier z Chin czy Wietnamu. Bez zbędnego generalizowania należy zauważyć, iż jest on zazwyczaj bardzo „średniej” jakości. Oczywiście nada się do zastosowań amatorskich czyli na przykład  szlifowanie drewna czy ogrodzeń.

Dobrej jakości papiery są już wykonywane w technologiach pozwalających na naniesienie ziaren jednakowej średnicy na dobrej jakości podkładach. Oznacza to, dużo lepszą efektywność oraz rezultaty pracy.Ciekawą alternatywą dla papierów tego typu jest płótno ścierne. Odróżnia je od papieru fakt, iż powierzchnią ścierną pokryte jest właśnie płótno (stąd nazwa), które jest dużo trwalsze jednak dużo ciężej się z niego korzysta (początkowo jest sztywne). Używa się go tylko na sucho w pracach z drewnem oraz stosuje w szlifierkach taśmowych.Włóknina ścierna stanowi z kolei bardzo lubiane narzędzie racy przez lakierników. Elastyczna pozwala na wykorzystanie do czyszczenia takich zakamarków jak brzegi, kontury, zakola i tym podobne. Jako, że dobrze dostosowuje się do struktury materiału sprawdzi się również przy matowaniu tworzyw sztucznych.  Włókninę można stosować tylko na sucho.
Melanżem tradycyjnego papieru i włókniny jest papier na podkładzie gąbkowym. Łatwy w użyciu, zmywalny wodoodporny i elastyczny idealnie nadaje się do prac w trudno dostępnych miejscach.  Występuje w bardzo szerokim zakresie numeracji (120 – 1500) przez co jest bardzo uniwersalny.Należy więc przede wszystkim patrzeć na jakość oraz nie bać się nowinek, które często są bardzo praktyczne i ułatwiają pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.