Jaką pilarkę łańcuchową kupić? Część II

Udostępnij na:  

 

W drugiej części poradnika jaką pilarkę łańcuchową kupić przyjrzę się takim parametrom jak moc, długość prowadnicy, waga oraz poziom hałasu. Dzięki właściwemu doborowi i zrozumieniu jak wpływają one na pracę, dopasujesz urządzenie do swoich potrzeb i nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy.Moc pilarek jest podawana w kilowatach (kW) bądź koniach mechanicznych, a przeliczenie odbywa się w bardzo prosty sposób – jeden kilowat to ok. 1,4 KM.Co do narzędzi elektrycznych – mierzy się ją w kilowatach lub tatach gdzie jeden kilowat to tysiąc watów. Najsłabsze urządzenia mają około 1.2 KM lub 1200 W co nadaje się do prac wokół domu czyli amatorskiego wykorzystania. Ta klasa kończy się na 2.5 KM lub 2000 W. Pilarki do okresowych prac leśnych to te powyżej 2.5 KM, a najbardziej wydajne urządzenia posiadają moc 5 KM.

Jeśli mowa natomiast o urządzeniach profesjonalnych, to mogą one mieć nawet 9 KM. Sprzęt tego typu jest używany przez ratowników działających w ekstremalnych warunkach, rolników oraz pracowników leśnych. Ciężkie urządzenia, o małym komforcie pracy i wydzielające duże ilości spalin odpłacają się odpowiednimi osiągami.

Długość prowadnicy dla użytkownika amatorskiego powinna wynosić 30 – 35 centymetrów. powyżej 40 centymetrów odnaleźć już można piły półprofesjonalne. Profesjonaliści pracują natomiast pilarkami z prowadnicami przekraczającymi 100 centymetrów. Leśnicy oraz sadownicy korzystają ze specjalnie dla nich zaprojektowanych prowadnic na wysięgniku. Wysięgnik o dwumetrowej wysokości pozwala na komfortowe wykonywanie prac pielęgnacyjnych pozbawionych ryzyka upadku z wysokości.

Parametr wagi jest bardzo ważny dla komfortu wykonywanej pracy. Najlżejsze piły mają bowiem 3 kilogramy, a najcięższe powyżej 10. Jest to oczywiście związane z mocą silnika w jaki są zaopatrzone, a także ilością paliwa jakie na raz można w nie wlać. Z podanym para,ertrem ma również związek długośc przewodu pilarki sieciowej – standardowo wynosi on 5-6 metrów.

Ważnym dla zdrowia i komfortu użytkowania jest poziom głośności pracy silnika pilarki. Najcichsze z nich emitują go na poziomie 90-100 dB. Spalinowe, głośniejsze, osiągają wartości 110-120 decybeli co należy rozumieć jako nakaz pracy w ochronnych nausznikach.

Co do pojemności pilarek należy ją rozpatrywać w trzech kategoriach – amatorskie (25-30cm3), do prac w lesie (50cm3) oraz profesjonalne (powyżej 100cm3).

Pierwsza część poradnika znajduje się tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.