3 powody dlaczego warto kupować drewno z tartaku – część II

Udostępnij na:  

 

Drewno kupowane w tartaku jest oczywiście droższe niż z innych źródeł ale ja postaram się Ciebie przekonać do tej metody jego pozyskiwania. Warto, bo ma ono pewne zalety, które ułatwią Ci życie i korzystanie z niego. Zapraszam do zapoznania się z moimi radami i uwagami odnośnie tego tematu.

W pierwszej części wpisu o drewnie z tartaku omówiłem głównie fakt, iż jest ono suszone. Nie wolno jednak zapominać o przygotowaniu oraz zabezpieczeniu.

Najtańszym sposobem przygotowania jest oczywiści przetarcie (pocięcie) bez obrzynania. Takie drewno ma obrobione tylko dwie płaszczyzny co oznacza, że reszta jest nieprzycięta i nie nadaje się ono do celów konstrukcyjnych. Wszystkie boki przycięte ma za to drewno obrzynane, co powoduje, iż przekrój jest kwadratowy bądź prostokątny.

Cztery powierzchnie drewna są natomiast wygładzone w przypadku obróbki zwanej struganiem. Taki materiał jest dużo bardziej odporny na ogień, ponieważ ślizga się on po jego powierzchni. Z podobnej przyczyny jest ono nielubiane przez owady. Innymi metodami obróbki jest nawiercanie otworów, wycinanie wrębów, ryflowanie czy frezowanie.

Zabezpieczanie jest związane z zakupem tarcicy impregnowanej zanurzeniowo – nasączanej głęboko środkami chemicznymi – bądź ciśnieniowo – na wskroś przesączonymi impregnatem.Innym sposobem jest impregnacja powierzchniowa czyli kilkukrotne malowanie (najtańsze). Oczywiście tego typu czynności można wykonac we własnym zakresie jednak wiąże się to z nakładem pracy i uciążliwością (należy mieć specjalne maski chroniące drogi oddechowe).

Zakup drewna w tartaku daje Ci więc o wiele lepszy surowiec, niż gdybyś zlecał go komuś innemu lub obrabiał sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.