Jak zostać stolarzem i czy to się opłaca?

Udostępnij na:  

 

Na moją skrzynkę coraz częściej spływają zapytania czy opłaca się zostać stolarzem i jak wygląda cała droga od rozpoczęcia edukacji, aż po uzyskanie formalnego potwierdzenia swoich umiejętności, a także czy jest to zawód opłacalny. Mówiąc szczerze nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania ale ogólna zasada brzmi – „tak warto starać się zostać stolarzem ale pod pewnymi warunkami”.

Wbrew obiegowym opiniom nie jest to zawód, który należy do przeszłości ani nie gwarantuje rozwoju czy dobrych zarobków. Jest wręcz przeciwnie, a ja postaram Ci ukazać ciemne i jasne strony tego fachu. Na pewno jednak, jeśli będziesz w nim dobry, problemy ze znalezieniem pracy będą czymś, co będziesz kojarzył tylko z opowiadań znajomych.

680px-Tischler_1880Na początek dwa zdania o historii zawodu – Kraków był miejscem gdzie w 1489 roku powołano pierwszy cech stolarski. Jako, że rozwój mieszczaństwa powodował rozwój miast, S. Konarski stworzył w 1750 roku pierwszą szkołę meblarstwa, a panteon polskich stolarzy tamtego okresu otwiera wybitny ebenista (twórca mebli artystycznych) J. Simmler (1791 – 1872).

Z ciekawostek należy również napomknąć, iż nie należy mylić zawodu stolarza z cieślą. Dla obu fachowców materiałem jest drewno (i drewnopodobne) jednak o ile stolarz tworzy przedmioty użytku codziennego o tyle dla cieśli wyzwaniem są domy czy statki (szkutnik), a najczęściej ich elementy czyli okna, drzwi, więźby itp.

DSCN1643

Do najpopularniejszych narzędzi stolarskich należy zaliczyć specjalistyczne elektronarzędzia oraz narzędzia, a także ręczne akcesoria takie jak strug, dłuta, młotek, piła. Maszyny stolarskie to z kolei frezarka, strugarka, tokarska, szlifierka taśmowa, pilarka tarczowa.  Ich obsługi nauczysz się podczas kształcenia i praktyk.

850f011254c087ade5eb32dbe66052ce

Szkolnictwo stolarskie jest w Polsce dość dobrze rozwinięte istnieją bowiem szkoły specjalizujące się w takim kształceniu. Tu drobna porada – do wyboru masz kursy, technika oraz szkolę zawodową. osobiście polecałbym Ci tą ostatnią, ze względu na największą ilość godzin praktycznych oraz nacisk na naukę zawodu. Miej na uwadze, iż przygotować się do matury możesz później na kursach zaocznych czy wieczorowych, a przez ten czas normalnie zarabiać i nabywać doświadczenia.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną kwestię – po pierwsze czy szkoła współpracuje z zakładami stolarskimi, gdzie będziesz mógł odbyć praktyki oraz ewentualnie znaleźć pierwsza pracę. W tym przypadku terminowanie u boku fachowców z dużej firmy będzie dużym atutem w Twoim rozwoju zawodowym. Możesz również wybrać szkołę uczącą zawodu stolarza pod kątem artystycznym gdzie zostaniesz przyuczony do wykonywania i projektowania nietypowych elementów oraz mebli z drewna. O zaletach tego rozwiązania opowiem niżej.

Tytuły zawodowe jakie możesz uzyskać to:

 • stolarz budowlany
 • stolarz galanterii drzewnej
 • stolarz mebli artystycznych i wzorcowych
 • stolarz meblowy
 • stolarz modelarz instrumentów muzycznych

Wraz z ukończeniem technikum lub szkoły zawodowej stajesz do egzaminu zawodowego w trakcie którego uzyskasz tytuł robotnika budowlanego w zawodzie stolarz. Kolejnymi stopniami są czeladnik oraz mistrz w zawodzie. Konkretne wytyczne co do dokumentów i przebiegu egzaminów znajdziesz na stronach stolarskich Izb Rzemieślniczych.

Do najważniejszych czynności jakie wykonuje stolarz należy zaliczyć:

 1. szlifiwanie
 2. heblowanie
 3. wycinanie elementów drewnianych
 4. frezowanie
 5. lakierowanie, bejcowanie lub malowanie powierzchni drewnianych
 6. wycinanie elementów drewnianych
 7. montowanie mebli i przymocowywanie ich do ścian

To które z nich będą wiodącymi zależy od miejsca zatrudnienia takiej osoby. A możliwości jest co najmniej kilka – od pracy w dużej fabryce mebli (a jest ich coraz więcej, jako, że Polska eksportuje dużo tych produktów) , przez place budów po małe i duże warsztaty stolarskie. Oczywistością jest również własny warsztat, gdzie można wykazać się kunsztem i pomysłowością – wymaga on jednak sporych nakładów finansowych i żyłki do interesów.

info.elblag.pl-36630-8222U-Wojcika8221-bez-ad

Bardzo dobrym pomysłem wydaje się specjalizacja, szczególnie w renowacji starych mebli. Rynek ten będzie się rozwijał, a popyta na nie zapewne wzrośnie. Miej również na uwadze, iż jest to praca wymagająca cierpliwości, dokładności oraz pewnej wprawy i zmysłu artystycznego ale odpowiednio płatna.

Zarobki w zawodzie to okolice średniej krajowej. Początki są zazwyczaj dużo skromniejsze jednak po nabraniu doświadczenia, kwota jaka co miesiąc pojawiać się będzie na koncie znacząco wzrośnie. Pamiętaj, iż ceniony fachowiec z tej branży problemów z pracą i zarobkami mieć nie będzie, tym bardziej, iż coraz częściej można natrafić na takie jak poniższe ogłoszenia:

praca-za-granica-6

Może się zdarzyć, iż praca w tym zawodzie będzie związana z niekorzystnymi dla zdrowia warunkami. Miej to na uwadze, zanim podejmiesz ją w danym zakładzie lub przy konkretnym zleceniu.

Podsumowując – zawód stolarza to dobry wybór dla ludzi chcących się rozwijać, cierpliwych i nie bojących się pracy. Takie osoby z pewnością będą czuć się spełnione  jak i docenione finansowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.