Jaką pilarkę łańcuchową kupić? Część I

Udostępnij na:  

 

Zakup pilarki łańcuchowej powinien być poprzedzony analizą podstawowych czynników związanych z tym do czego ma ona służyć oraz jakich parametrów w związku z tym potrzebujesz. Przedstawiam Ci krótkie compendium na tema zakupu dobrej pilarki, dzięki któremu będziesz wiedział na co zwracać uwagę.

Pierwszą kwestią jest rodzaj silnika jaki umożliwia działanie pilarce. |Zasadniczo należy je podzielić na dwa rodzaje – elektryczne i spalinowe. Napędy spalinowe są spotykane dużo częściej niż elektryczne co wynika z faktu, iż ten pierwszy odznacza się dużo większa mobilnością niż elektryczny odpowiednik oraz brakiem plączących się pod nogami kabli. Ze względu na to, że pilarki posiadają zazwyczaj silnik dwusuwowy co implikuje fakt, iż za paliwo musi służyć mieszanka oleju i benzyny ponieważ ta ostatnia jest zbyt „sucha” dla tego silnika. Jeśli użytkownik zapomni o tym, może się to skończyć kosztowną naprawą, a dodatkowo przerwą w pracy. Kolejnym atutem tego typu silnika jest bez wątpienia jego trwałość i duża moc przez co są one montowane w pi9larkach różnego typu – od amatorskich, aż po w pełni profesjonalne. Ich wadami są jednak głośność oraz duża emisja spalin. Jest również tak, iż należy je regularnie serwisować.

Silnik elektryczny ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Pierwszą z nich jest dużo wyższy komfort pracy niż w przypadku jego spalinowego odpowiednika. Kolejną kwestią jest dużo większa kultura pracy – brak spalin i drgań. Należy jednak pamiętać, iż zasięg tego typu urządzenia ograniczony jest długością kabla, a bezpieczeństwo korzystania podczas deszczu dramatycznie maleje (to samo dotyczy również wilgotnego podłoża, kałuż itp.).

Oddzielną klasą są pilarki aluminiowe, mobilne tak samo jak spalinowe. Problemem w tym przypadku jest jednak duża waga urządzenia, a co więcej ładowanie akumulatora zajmuje bardzo dużo czasu co uniemożliwia pracę ciągłą.

Pamiętać należy, iż to pilarki spalinowe charakteryzują się największą mocą co ma znaczenie szczególnie przy pracach wymagających naprawdę dużych osiągów tego typu urządzeń.

W drugiej części omówię pozostałe ważne parametry dla zakupu pilarki. Będą to moc, długość prowadnicy, waga i poziom hałasu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.