Jak dbać o drewniane domki ogrodowe?

Udostępnij na:  

 

Nadchodząca wiosna skłania nas coraz bardziej do zaglądania w dawno nieodwiedzane kąty naszego ogrodu. Altanki, szklarnie, place zabaw, werandy, domki ogrodowe to miejsca, które koniecznie należy sprawdzić po zimie. Zdarza się, że mrozy, opady śniegu i wichury wyrządzają szkody, które należy naprawić przed kolejnym sezonem Dotyczy to szczególnie ogrodowych domków wykonanych z drewna, których elewacja ulega degradacji najszybciej. Poniżej przyjrzymy się, jak odnowić nadszarpnięte zimą drewniane elewacje oraz co zrobić, aby domek jak najdłużej pozostawał w dobrym stanie.  

Jak dbać o drewniane domki ogrodowe?

Domki narzędziowe drewniane produkowane są najczęściej z sosny lub świerku. W polskich warunkach i w swojej klasie cenowej gatunki te sprawdzają się znakomicie: domek z drzewa iglastego wygląda estetycznie, trzyma ciepło w zimie, nie przegrzewa się w lecie. Nie da się jednak ukryć, że rodzime gatunki iglaste nie są tak niewzruszone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych jak na przykład drewno egzotyczne. Dlatego domki narzędziowe ze świerku lub z sosny należy okresowo konserwować. Dla ich trwałości kluczowa jest też początkowa impregnacja oraz stopień wysuszenia, jakiemu podlegało drewno zanim rozpoczęto proces jego obróbki.

Jak dbać o drewniane domki ogrodowe

Zewnętrzna powłoka ogrodowych domków z drewna świerkowego musi być okresowo odnawiana i wzmacniana. Na zdjęciu: domek narzędziowy wykonany z drewna sosnowego, z dachem krytym papą. Wiatka przylegająca do domku pozwala na ustawienie tam roweru, kosiarki do trawy lub wózka dziecięcego. Fot. Ogrodosfera

Dobrze przesuszone deski, zaimpregnowane metodą ciśnieniową, pomalowane ochronną farbą i dodatkowo wzmocnione warstwą lakieru odbijającego wilgoć to podstawa dbałości o domki ogrodowe. Wszystko ze względu na to, że na strukturę drewna, z którego zbudowany jest taki domek, działa naprzemiennie wilgoć i słońce. Domek narzędziowy z drewna musi też wytrzymać zimowe mrozy i okresowe gradobicia. Odpowiednie przygotowanie drewna i okresowe wzmacnianie jego zewnętrznych są tutaj szczególnie istotne.

Samodzielne zaimpregnowanie domku z drewna

Jeśli kupiliśmy domek ogrodowy z drewna pozbawiony zabezpieczeń, należy wykonać je samodzielnie. W sklepach dostępne są fachowe impregnaty, dostosowane do konkretnego gatunku drewna. Jednym ze skutecznych sposobów na zabezpieczenie surowych bali świerkowych jest potraktowanie ich benzyną ekstrakcyjną i pokrycie wszystkiego nierozcieńczonym pokostem. Niezależnie od metody impregnacji, pamiętajmy zawsze, aby wykonywać ją wówczas, gdy drewno jest suche.

Lakierowanie

Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczanie drewna zakłada także przedsezonowe oczyszczanie zewnętrznej elewacji domku ze zmurszałych powłok oraz z zanieczyszczeń. Jeśli oceniamy, że domek po zimie jest we względnie dobrym stanie, wystarczy druciana szczotka, detergent i ciepła woda. Jeśli nawierzchnia schodzi opornie, można użyć papieru ściernego lub szlifierki. W sklepach dostępne są też specjalne środki chemiczne, ułatwiające zdzieranie starej powłoki lakieru z drewna. Gdy już się z tym uporamy, na oczyszczoną i wyrównaną nawierzchnię należy nałożyć kolejną warstwę lakieru, lazuru lub lakierobejcy. Wybór konkretnej substancji powinien być tutaj uzależniony od stopnia twardości drewna: im mniej twarde drewno, tym mocniejszy lakier, która będzie odporna na zadrapania. Twardymi lakierami malujemy więc delikatne okiennice domków lub okalające je kratki i pergole oraz wiatki. Elewacja domku ogrodowego z drewna natomiast powinna zostać pomalowana lakierobejcą woskową, tworzącą nieco bardziej elastyczną warstwę ochronną.

Jak dbać o drewniane domki ogrodowe

Ogrodowy domek z drewna, pomalowany substancją ochronną, nadającą konstrukcji ciepłego zabarwienia. Fot. Ogrodosfera

Olejowanie

Jeśli nasz domek ogrodowy jest wyposażony w taras, należy unikać stosowania lakieru jako substancji ochronnej na podłodze lub na balustradach oraz w zasadzie wszędzie tam, gdzie powłoka podlega ścieraniu. Zdecydowanie lepiej nadają się do tego substancje oleiste. Lakier nie jest odporny na ścieranie, przyciąga kurz i po krótkim nawet czasie, wygląda nieestetycznie na podłożu. Dlatego nadaje się do nałożenia na drewniane ściany, pergole przylegające do domku lub na niektóre drewniane meble. Odnawianie drewnianej powłoki, która była uprzednio olejowana, jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku odnawiania nawierzchni lakierowanych. Przede wszystkim, niekonieczne jest tak restrykcyjne zdzieranie starej warstwy, aż do żywego drewna, jak bywa w przypadku łuszczącego się lakieru. Olejowane nawierzchnie wystarczy delikatnie wyrównać, aby następna warstwa oleju wyglądała na nich wystarczająco estetycznie.

Jak dbać o drewniane domki ogrodowe

Domek ogrodowy z drewna, zaadaptowany do użytku rekreacyjnego. Zabezpieczając drewno przed słońcem i wilgocią pamiętajmy, że balustrada i podłoga na tarasie nie powinna być lakierowana. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tym przypadku olejowanie. Fot. Ogrodosfera

Olejowanie należy przeprowadzać etapowo, nakładając kolejne cienkie warstwy oleju w kilkunastogodzinnych odstępach czasowych. Olej nakładamy gąbką lub bawełnianą szmatką, poruszając się wzdłuż słojów. Zamiennie dla gąbki, można użyć pędzelka o delikatnym włosiu. Podczas malowania pamiętajmy, że olej może się rozwarstwiać, co mogłoby doprowadzić do nierównomiernie rozłożonego koloru na strukturze drewna. Dlatego, podczas pracy, należy okresowo mieszać olej w słoiczku.

Biocydy: ochrona przed pleśnią

Kupując środki ochrony drewna upewnijmy się, czy zawiera ono substancje zabezpieczające przed owadami, pleśniami i grzybami. Jeśli lakier jest pozbawiony biocydów, nie może zostać położony na drewno bez uprzedniego gruntowania. W sklepach dostaniemy skuteczne preparaty gruntujące.

„Egzotyczne gatunki drewna zawierają naturalne oleje, ochraniające surowiec przed szkodliwym działaniem wiatru, deszczu, słońca i działających naprzemiennie mrozów i okresów o wyższej temperaturze. Nasze rodzime gatunki iglaste, takie jak sosna lub świerk, pozbawione są takich naturalnych ochraniaczy. Dlatego impregnacja i wzmacnianie drewna preparatami oleistymi, lakierami i bejcami jest bardzo ważne” – mówi pan Andrzej, pracownik sklepu Ogrodosfera, jednego z największych dystrybutorów domków drewnianych w Polsce.

Jak dobrać barwę preparatu?

Preparaty takie jak lakiery, oleje, impregnaty, które mają z zasady barwić nasze drewno, nie są całkowicie pokrywające. Oznacza to, że zawsze spod warstwy takiej substancji będzie przedostawała się naturalna barwa drewna. Należy mieć to na uwadze oglądając próbki- producenci zwykle udostępniają próbki na drewnie sosnowym, o jasnym zabarwieniu. Tymczasem drewno dębowe może wyglądać już zupełnie inaczej przy tym samym kolorze preparatu. Przed pierwszym malowaniem warto wykonać próbę na niewidocznym fragmencie domku.

Jeśli decydujemy się na bezbarwne preparaty ochraniające drewnianą elewację domku, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na to, do jakiego stopnia preparat jest w stanie ochronić domek przed wnikaniem promieni UV, które w pierwszej kolejności doprowadzają do szarzenia domku, a w konsekwencji: do szybszego eksploatowania surowca. Preparaty barwiące zawierają pigment, który naturalnie odbija szkodliwe wnikanie fal długich w strukturę drewna.

Jak dbać o drewniane domki ogrodowe

Domek ogrodowy ze świerku. Fot. Ogrodosfera.pl

Niezależnie od tego, jaki preparat do ochrony drewna wybierzemy, warto pamiętać o zasadzie: „mniej znaczy więcej”. Bardzo częstym błędem działkowiczów jest bowiem nakładanie zbyt grubych warstw impregnatów. W efekcie, tworzą one nieestetyczną skorupę na powierzchni domku. Tymczasem powinny jedynie podkreślać naturalne usłojenie i rysunek oraz zabarwienie drewna. Poza tym, jeśli na elewację położymy zbyt grubą warstwę preparatu ochronnego, doprowadzimy do szybkiego łuszczenia się nawierzchni. Dlatego, stosując jakikolwiek preparat, należy uwzględnić informacje zawarte na etykiecie. Zawarte są w nich wskazówki odnośnie jego wydajności.

Podsumowanie

Drewno jest surowcem naturalnym i aby jak najdłużej cieszyło nasze oko swoim wyjątkowym pięknem, musi być zadbane. Dlatego coroczne prace konserwacyjne nad domkami ogrodowymi są nieuniknione. W przeciwnym wypadku, drewno szybko ulegnie zniszczeniu, co w efekcie doprowadza do obniżenia funkcjonalności domku ogrodowego.

Sprawdź, jak jeszcze mogą wyglądać domki ogrodowe z drewna na filmie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.