Jak zabezpieczać drewno?

Udostępnij na:  

 

Zabezpieczanie drewna elewacyjnego lub ogrodowego rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim sukces lub porażka tego typu działań zależy od doboru odpowiedniego środka. W poniższym wpisie przedstawiam ich całą paletę.

Zacząć wypada od impregnatu dekoracyjnego. Jego głównymi zaletami są ochrona przed wodą, promieniami UV oraz wilgocią. Produkt bazuje na wodzie i jest bardzo szybko schnący co powoduje, iż obie powierzchnie można położyć jednego dnia. Idealny do altanek, pergoli, płotów, balustrad, podbitek itp.

Kolejną możliwością jest tak zwana „lazura ochronna”. Cechuje się tym, iż zostawia barwną, satynową, powłokę a żywice w niej zawarte zabezpieczają przed promieniowaniem UV. Kolejnym plusem jest fakt, iż w zależności od narażenia powierzchni na różne czynniki można zastosować różne odcienie, a co za tym idzie różne poziomy ochrony. Sprawdzi się przy elewacjach, drzwiach, elementach architektury ogrodowej oraz innych pionowych elementach. Posiada jednak ograniczenia – nie wolno jej stosować na powierzchniach poziomych, gdzie zalega woda, a także tam, gdzie ma miejsce ścieranie (tarasy).

Olej to kolejne rozwiązanie – pozwala na bezpośredni kontakt z drewnem, pozostawiając naturalne i matowe wykończenie. Jako substancja wnikająca głęboko w drewno impregnuje je i zabezpiecza przed wodą, a filtry UV zabezpieczają przed słońcem. Podstawą przy korzystaniu z nich jest częsta i dokładna pielęgnacja. Idealnie nadaje się na meble ogrodowe oraz tarasy drewniane. Dobry do powierzchni pionowych.

Z kolei ławki, okna, fasady drewniane oraz płoty i progi dobrze czuć będą się pokryte lakierem jachtowym. Jako produkt powłokotwórczy jest on odporny na ścieranie oraz chroni przed promieniowaniem UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.