Pellet – naturalny materiał grzewczy

Udostępnij na:  

 

O materiale grzewczym mówi się na świecie coraz więcej, a dodatkowo staje się coraz bardziej popularny także na terenie Polski.

Nic w tym dziwnego, albowiem ma on ogromną ilość zalet, jest stworzony z naturalnego materiału, a dodatkowo stanowi tanie ogrzewanie domu. Z całą pewnością warto, więc bliżej zapoznać się z tym tematem i po zastanowieniu wybrać ten rodzaj ogrzewania do swego domu oraz mieszkania.

Pellet to naturalny materiał grzewczy, który doskonale pasuje do pieców, oraz kominków. Dzieje się tak dlatego, że możemy spalać go z powodzeniem także w kotłowniach przemysłowych, jakie to cechują się zasadniczo dużą mocą, ale także w niewielkich kominkach domowych. Ten nowoczesny rodzaj paliwa cechuje się bardzo wysoką kaloryczności, albowiem jest ona wyższa aniżeli 18MJ/kg. Co więcej jest to materiał zawsze suchy, cechujący się wilgotnością poniżej 10%. To właśnie niska wilgotność wyróżnia Pellet od drewna czy też węgla. Jest to naprawdę doskonała jego cecha bowiem sprawia, że paliwo to nie dymi się, nie brudzi, a wręcz przeciwnie spala w bardzo efektywny sposób.

Z całą pewnością Pellet to jeden z najlepszych dziś systemów grzewczych na rynku. Największą popularnością cieszy w zachodniej Europie, lecz także coraz częściej możemy się z tym systemem grzewczym także na terenie naszego kraju. Polacy bowiem zauważają, że jest to bardzo tani sposób, aby szybko i skutecznie ogrzać swoje mieszkanie, bez względu na to czy cechuje się ono małą czy też sporą powierzchnią. Jednakże Pellet to nie tylko tania metoda grzewcza, ale także bardzo ekologiczna, ponieważ w czasie spalania wytwarza się bardzo niewielka ilość popiołu, szacowana poniżej 2 procent. Popiół ma pochodzenie naturalne, dlatego też możemy spożytkować go jako nawóz na działce. Warto także zaznaczyć, że jest on w wygodny sposób pakowany po 10 lub 20 kilogramów. Tym samym owe worki mamy możliwość samodzielnie przewieźć, podnieść, ora rozładować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.