Co to jest drewno tekowe?

Udostępnij na:  

 

Zapewne wiele osób słyszało o drewnie tekowym zwanym równie teczyną. Co kryje się pod tym pojęciem? Idealny surowiec na meble będące użytkowanymi w pomieszczeniach o dużej wilgotności bądź narażonych na urządzenia mechaniczne. Znane od wieków przeżywa obecnie swój renesans.Drewno tekowe do łazienki to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Wynika to z faktu, iż właśnie ten surowiec był używany do sprzętów wykonanych ponad 1000 lat temu, które przetrwały do dziś!

Jest to rodzaj drewna, które nie nasiąka wodą oraz tak odpornego na czynniki chemiczne, iż produkowano z niego obudowy akumulatorów. Wynika to ze znacznej zawartości kwasu krzemowego i substancji oleistych. Równie dobrze opiera się nadgryzaniu przez owady czy też inne czynnikom biologicznym.

Używane w meblarstwie, głównie do mebli łazienkowych ale także wszędzie tam gdzie wymagana jest duża trwałość znaleźć można również na pokładach łodzi, podłogach czy też na zewnętrznych elewacjach budynków. Równie często używa się go do kopiowania mebli kolonialnych czy też „starych” drzwi i okien. Za najbardziej pożądane uznaje się stare drewno rosnące dziko w lesie, ponieważ jest dużo bardzo odporne. Na plantacjach wyrębu dokonuje się po około 15 latach gdy drzewo ma wysokość około 15 metrów i pół metra średnicy – są one zlokalizowane głównie w Indiach, Tajlandii części Afryki i Ameryki Południowej.

Jedynym jego minusem jest jednak lekka toksyczność, a co za tym idzie możliwość podrażnień skóry.

Pomimo tego, warto rozważyć zakup takich mebli na przykład do łazienki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.