Jak wprowadzić styl rustykalny do wnętrza?

Udostępnij na:  

 

Styl rustykalny kojarzy się przede wszystkimi z wiejskimi chatkami, w których dominują naturalne materiały. Jakie elementy można wprowadzić do współczesnych wnętrz, by nabrały one specyficznego, rustykalnego uroku?

Drewniane akcenty we wnętrzu rustykalnym

Drewno jest surowcem, które perfekcyjnie odzwierciedla styl rustykalny. Jeśli dodatkowo jest stare, posiada widoczne wady – tym lepiej. Nie musimy wykańczać całego mieszkania deskami, by przemycić do niego sielski klimat. Zdecydujmy się na jedną z możliwości – może sufit pokryty deskami? Albo dekoracyjne belki stropowe, jeśli w naszym domu nie stanowią one elementów konstrukcyjnych? Najprostszym rozwiązaniem jest jednak drewniana podłoga – nowe deski wystarczy odpowiednio wykończyć, by wyglądały jak wiekowy surowiec.Projekty domów z bali extradom2

Podłoga w stylu rustykalnym

Deski nie są jedynym materiałem, który pozwoli nam na uzyskanie efektu rustykalnej podłogi. Do surowców, które znajdą miejsce w domu stylizowanym na wiejski, należy także kamień. Ale szczególnego uroku doda naszemu wnętrzu terakota Cotto w ceglastych odcieniach. Możemy również zastąpić ją gresem – szczególnie płytkami z rustykalnych kolekcji.

Wyposażenie wnętrza rustykalnego

Może zamiast rustykalnego wykończenia postawimy na wyposażenie? Stare drewniana komoda, fotel bujany, szafa lub skrzynia pełniąca rolę stolika to proste nawiązanie do wiejskich klimatów. Podobną rolę spełni masywny kredens albo ława, która stanie się centrum spotkań przy wspólnych posiłkach.

Meble z drewna w stylu rustykalnym to najczęściej proste konstrukcje pozbawione wyszukanych detali. Żeby prezentowały się autentycznie, najlepiej pozostawić je w ich naturalnym odcieniu.stolik

Siła naturalnych dodatków

Drewniane podłogi, sufity lub ściany, terakota i kamień – to nie jedyne naturalne materiały o rustykalnym charakterze. Do naszego wnętrza dobierzmy też dodatki – wiklinowe kosze lub maty, miękkie narzuty, koronkowe serwetki czy dywany.

Nie zapomnijmy także o ceramice – doskonale zaprezentują się tutaj wszelkie naczynia, szczególnie te wyglądające staro (dzbanki, kubki, misy itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.