Drewno konstrukcyjne – krótki poradnik

Udostępnij na:  

 

Drewno jest stosowane jako materiał konstrukcyjny od wieków dlatego też warto zastanowić się nad jego użyciem również w Twoim przypadku. Jak wybrać to dobre żeby się nie rozczarować? Oto krótki poradnik.

Jaki rodzaj drewna na konstrukcje?

Przede wszystkim dobrym drewnem na konstrukcje jest to, pozyskiwane z drzew iglastych. Bardzo wytrzymałe, trwałe również na warunki atmosferyczne (dzięki dużej ilości żywicy) maja jeszcze dwie zalety – są powszechnie dostępne, a przez to relatywnie tanie. Jodła ma podobne właściwości, choć nieco gorsze parametry ogólne (słaba odporność na wilgoć).  Modrzew z kolei cechuje się najlepszymi właściwościami i o ile jest to możliwe, należy właśnie z niego sporządzać szkielety i inne tego typu konstrukcje (jest jednak chroniony, stąd jego zawrotna cena). Z drzew liściastych polecam olchę.

 Drewno lite na konstrukcje

Uzyskuje się je poprzez dwukrotne przetarcie kłody – czoła i boki elementów są dzięki temu mają kształt prostokąta i są płaskie. Uzyskuje się z nich bardzo wytrzymałe i złożone konstrukcje. Zazwyczaj dostępna jest tarcica iglasta długa 2,4 do 6,3 metra, a także średnia 0.9 do 2.3 metra. Jeśli dysponuje się większą gotówka można nabyć drewno wymiarowe o długości powyżej 6.3 metra bądź o niestandardowym przekroju.

Konstrukcje z drewna klejonego

Paski porfiru bądź sklejenie kilku warstw listewek drewnianych podłużnych utworzą drewno klejone. Elementy w ten sposób produkowane mają nawet do czterdziestu metrów długości. Czterostronne struganie oraz możliwe frezowanie i impregnacja zapobiegają paczeniu. Drewno tego typu wykorzystuje się zazwyczaj w konstrukcjach wielkowymiarowych ale czasem używa się tez do stawiania domów jednorodzinnych. Podstawowym plusem jest na pewno duża wytrzymałość, dzięki czemu sprawdzi się w konstrukcjach o dużych wymiarach. Mała wilgotność (do 12%) to kolejna jego zaleta. Tego typu elementy sprzedaje się tylko na zamówienie. Zazwyczaj są bejcowane oraz polakierowane.

Dwuteowniki

Tego typu belki buduje się z dwóch drewnianych stopek oraz środnika złożonego z płyty OSB bądź sklejki. Możliwe jest także, ich całkowite wykonanie z drewna klejonego. Podstawowym atutem jest świetny stosunek wytrzymałości do niewielkiej wagi. Nie deformują się, a także charakteryzuje je duża dokładność pomiarowa.W związku z tym, że sa lekkie nie trzeba do ich montażu używać żadnych specjalistycznych narzędzi. Krokwie, belki stropowe, a także słupy – oto ich typowe wykorzystanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.