Drewniane rzeźby nieodwołalnie mają w sobie to „coś”, które pozwala na określanie ich przymiotnikiem „klimatyczne”. Ich wytwarzaniem zajmują się często ludzie będący artystami wypełniającymi w pełni stereotypowe znaczenie tego słowa. Z czego tworzą? Jak? Jakie sa ich najciekawsze rzeźby? Zapraszam na wpis udzielający odpowiedzi na te tematy.
Typowa rzeźba drewniana powstaje w skutek mozolnego i trwającego dość długi czas wybierania materiału. W Polsce najpopularniejszym drzewem w którym tworzą artyści jest lipa ze względu na swoje właściwościowi. Co do zasady przyjmuje się , iż tworzywo może służyć każde drzewo liściaste jednak należy mieć na uwadze, że takie gatunki jak orzech, jesion, kasztan czy dąb są bardziej trwałe ale i trudniejsze w obróbce w skutek swojej twardości. Co więcej, te gatunki drzew są używane do ekspozycji rzeźb pod zadaszeniem. Sztuka plenerowa to zazwyczaj topola i to bardzo świeżo ściętej ponieważ wraz ze schnięciem obniża się możliwość modelowania drewna.
Poniżej przedstawiam Wam kilka najciekawszych wytworów polskich rzeźbiarzy w drewnie. W polskiej odmianie tego typu twórczości dominuje głównie sztuka ludowa:
„Trzy babuszki”, Zdzisław Purchała, trzy rzeźby, drewno lipowe, bejcowane.
„Chrystus Frasobliwy”, wyk. Czesław Wętkowski, drewno bejcowane, bursztyn
„Akordeonista wiejski grajek”, Lech Dąbrowski
Za granicą wytwarzane są już bardziej różnorodne motywy, a kilka ciekawych propozycji przedstawiam poniżej.
„Koń morski”, Jeffro Uitto
Kłodowy orzeł”, Jeffro Uitto
„Trony”, Jeffro Uitto
„Ucho”, Jeffro Uitto
Ciekawostka prac prezentowanego powyżej twórcy jest fakt, iż powstają one z kłód, które wyrzuci na brzeg ocean. Jeśli widz uzmysłowi sobie ten fajt, tym większą estyma będzie darzył te wytwory.
Drewno to trudny i niewdzięczny materiał na rzeźbę jednak wytwory sztuki jakie z niego powstają mają swój niezaprzeczalny urok i warto pomyśleć o ozdobieniu takim posągiem swojego ogrodu czy tez domu.
Źródła ilustracji: